Zastupitelstvo ve Studénce bude schvalovat nový územní plán kvůli přestavbě tamního nebezpečného železničního přejezdu. Před čtyřmi lety se tam srazil polský kamion s Pendolinem. Zemřeli tři lidé a dalších sedmnáct bylo zraněno.

Obsah dílu

Zastupitelstvo Studénky o podjezdu

Sestřih komentářů z odpolední ČT24.

Pokračuje soud o požáru Libušína

V památkově chráněné chatě Libušín na Pustevnách v Beskydech, která v roce 2014 vyhořela, se topilo i uhlím. U vsetínského soudu, který se případem zabývá, to dnes řekli tehdejší provozovatel sousední Koliby a číšník, jenž na Libušíně pracoval. Nájemce chaty naopak tvrdí, že uhlí sice v kamnech několik let před požárem vyzkoušel, ale poté už je nepoužíval. Podle obžaloby způsobil požár Pavel Pryszcz z Karviné, který v roce 2007 zanedbal opravu komína. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí až 8leté vězení. Obžalovaný u soudu odmítl vypovídat.

Pokuta za kácení

Pokutu půl milionu korun dostala od ČIŽP pražská firma Textron Consulting za to, že na více než 3 ha lesa na Šumpersku vytěžila dřevo holosečným způsobem a ohrozila tak životní prostředí v okolních lesích. Firma úmyslnou těžbu zdůvodnila poškozením lesa kůrovcem a větrem a provedla ji přesně k hranici jejího lesního pozemku.

Tresty soudním znalcům

Podmínku na 2 roky a zákaz činnosti na 5 let dostali u soudu v Ostravě znalci Igor Fargaš a Radek Matlach. V kauze Petra Kramného, který před 6 lety v Egyptě zavraždil manželku a dceru elektrickým proudem, měli patologové předložit zavádějící posudek. Podle rozsudku chtěli zvrátit proces s Petrem Kramným v jeho prospěch. Verdikt soudu není pravomocný.

Chybí byty pro potřebné

V Česku chybí byty pro lidi se ztíženým přístupem k bydlení. Mezi ně patří třeba senioři nebo osoby se zdravotním postižením. Potvrzují to i obce a města v MS kraji, kde je v bytové nouzi téměř 15 tis. lidí.
Zákon, který by pomohl situaci řešit, vláda odložila.

Nová technologie ničí odpady

Zlikvidovat odpad bez spalin a zbytků. Odborníci z Ostravy testují zařízení, které pyrolýzou přemění
jinde těžce zničitelný odpad na dále využitelné suroviny. Do budoucna by v něm měly býtzpracovávány a dále využity i čistírenské kaly, které nově nebudou moci končit na polích ani v rekultivačních směsích.
Technologii, která je ekologičtější než spalovny, teď začnou nabízet např. obcím.

Dny NATO se blíží

Příští víkend proběhnou Dny NATO. Tradiční akci na Letišti Leoše Janáčka každoročně navštíví statisíce lidí. Pro letošní ročník organizátoři připravili několik novinek. Přiletí např. nejvyšší počet velkých letounů.

Speciální škola pomáhá 20 let

Speciální škola Slezské diakonie v Krnově slaví 20 let svého fungování. Své služby poskytuje dětem od 3 až do 26 let. Škola má MŠ a ZŠ na sídlišti Pod Cvilínem a ZŠ a SŠ praktickou na Hlubčické ulici.
V současnosti ji navštěvuje celkem 90 žáků.

Muzeum vystrojilo Předčasný pohřeb

Ostravské muzeum vystrojilo Předčasný pohřeb americkému spisovateli Edgaru Allanu Poeovi. Tak se jmenuje výstava, kterou muzeum připomíná kulaté výročí od jeho narození i smrti, a to desítkami unikátních překladů do češtiny. Poeovy nejen hororové a detektivní povídky patří ke světové klasice
tohoto literárního žánru.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD