Začínají letní prázdniny a právě toto období je jedním z nejnáročnějších na silnicích. Motoristy čekají kolony a vyšší riziko nehody. Policisté kvůli tomu posilují hlídky a silničáři pozorně sledují provoz.
Sto padesát tisíc školáků moravskoslezských základních a středních škol dnes dostalo vysvědčení. Podle hejtmanství v posledních letech roste zájem především o vzdělání ukončené výučním listem a o střední odborné školy. Klesá pak zájem o gymnázia.
Před čtvrt stoletím definitivně skončila těžba černého uhlí na Ostravsku. Původně přitom plány počítaly s tím, že se v Ostravě bude černé zlato těžit minimálně do roku 2050. Důvodem ukončení těžby byly vysoké náklady na těžbu.

Obsah dílu

Doprava na silnicích na začátku prázdnin

Živě redaktorka Pavla Krůčková.

Uzavírky silnic o prázdninách

Prázdninová dopravní omezení v MS a OL kraji shrnula Kristýna Prokešová.

Očkování před dovolenou

Mnoho turistů vyráží na dovolenou do exotických destinací, očkování však někteří nechávají na poslední chvíli. Proti některým nemocem je přitom vakcína povinná.

Výstraha před vedrem v neděli

ČR v neděli opět zasáhnou velká vedra. Odpolední teploty vystoupají až na 35°C. Výstraha platí i pro pondělí, mimo Moravu a Slezsko dokonce s vysokým stupněm nebezpečí. Už předevčírem padla teplotní maxima na více než 90 % stanic.

Auta odjíždí na rally Gumbalkan

300 posádek, jedna země a tisíce kilometrů. Orientační rallye Gumbalkan startuje už v neděli. Závodu se mohou účastnit pouze auta do maximální ceny 25 tis. Kč. Přímo z Ostravy bude do podhůří rumunské Transylvánie cestovat hned několik speciálně vybavených aut.

Žáci dostali vyysvědčení

150 tis. školáků moravskoslezských ZŠ a SŠ dnes dostalo vysvědčení. Podle hejtmanství v posledních letech roste zájem především o vzdělání ukončené výučním listem a o střední odborné školy. Klesá pak zájem o gymnázia.

V Ostravě začíná Festival v ulicích

Živě s ředitelkou festivalu, Petrou Hradilovou.

Upravené trasy pro horská kola na Bílé

Cyklisté můžou nově využít zmodernizovanou stezku na Bílé. Bikepark pro horská kola, který provozuje Ski areál Bílá, prošel velkými úpravami. Provozovatel tak reagoval na vyšší nároky cyklistů i trendy v alpských zemích. Na modernizaci parku přispěl i MS kraj.

Čtvrtstoletí od ukončení těžby na Ostravsku

Před čtvrt stoletím definitivně skončila těžba černého uhlí na Ostravsku. Rok po sametové revoluci zaměstnávaly šachty ve městě i v okolí 20 tis. lidí. Dnes se v nečinných dolech na udržovacích pracích
podílí pouhé 1 % z nich. Předrevoluční plány ale počítaly s tím, že se v Ostravě bude černé zlato těžit minimálně do roku 2050.

Čtvrtstoletí od ukončení těžby na Ostravsku

V Ostravsko-karvinské uhelné pánvi je ještě stále 5 aktivních dolů. Podle reorganizačního plánu OKD
měla být veškerá těžba ukončena nejpozději v roce 2023. Loni v září pak premiér Babiš přislíbil možné prodloužení těžby až do roku 2030. Definitivní konec je zatím známý jen u Dolu Lazy, a to letos v říjnu.

Zákaz zapalování svíček na hřbitově ve Šternberku

Horko a sucho zvyšuje počet požárů. Třeba včera zasahovali hasiči kvůli ohni 106x, to je 2x více výjezdů než obvykle. V souvislosti s vedrem zakázali třeba ve Šternberku zapalování svíček na městském hřbitově. V minulých dnech tam zaměstnanci 2x na poslední chvíli zabránili rozšíření ohně z hrobu do okolí.

Rozhledna u Stěbořic připomíná opevnění

Dnes odpoledne byla pro veřejnost slavnostně otevřena zbrusu nová rozhledna u Stěbořic na Opavsku.
12metrová železobetonová věž stojí na vrchu zvaném Šibenice a svým tvarem je naprosto unikátní.
Připomíná totiž prvorepublikové opevnění.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD