Evropské volby přilákaly v Moravskoslezském a Olomouckém kraji zhruba 25 procent voličů. Kraje budou v Bruselu reprezentovat dva europoslanci Evžen Tošenovský z ODS a Kateřina Konečná z KSČM. 
V přírodě se přemnožila klíšťata. Důvodem je mírná zima. Jen v Moravskoslezském kraji vloni onemocnělo lymskou boreliózou 300 lidí. Pozor by měli dávat majitelé také na svá domácí zvířata.
Sněm olomoucké ODS rozhoduje o nominaci Ivana Langera do užšího vedení krajské organizace. Je to podruhé, první volbu Langera zrušilo vedení strany kvůli procedurální chybě.

Obsah dílu

Výsledky voleb do Evropského parlamentu

ČR si o víkendu zvolila 21 nových europoslanců. Voliči mohli vybírat kandidáty z 39 politických stran a hnutí. Výsledky zveřejnil ČSÚ včera hodinu před půlnocí, tedy ve chvíli, kdy odvolila poslední členská země EU. K volebním urnám tentokrát zamířilo výrazně více lidí než při posledních volbách do EP.

Výsledky voleb do Evropského parlamentu

Živě Lukáš Vomlela, politolog z Ústavu veřejné správy a regionální politiky Slezské univerzity v Opavě.

Výstraha před vydatným deštěm

V Jeseníkách bude v noci na zítra vydatně pršet, hladiny tamních řek mohou místy dosáhnout 1. povodňového stupně. Déšť bude přechodně zesilovat při bouřkách, může spadnout až 70 mm srážek, slábnout by měl déšť zítra večer.

Den otevřených dveří ZZS

Lidé v MS kraji dnes měli možnost seznámit se s prací záchranářů zdravotnické služby u výjezdových center celkem na 11 místech kraje. Zájemci si mohli vyzkoušet jejich techniku nebo se dozvědět, kdy a jak mohou zraněným sami pomoct a kdy už je potřeba volat číslo 155.

Přemnožená klíšťata

Díky mírné zimě jsou na severní Moravě a ve Slezsku přemnožená klíšťata. Ta mají v posledních dnech navíc ideální podmínky. Jejich aktivita je na nejvyšší úrovni. Lidé by tak měli v následujících dnech
omezit pohyb zejména v listnatých lesích.

Památník T. Bati ve Zlíně je kompletní

Památník Tomáše Bati. Ode dneška je znovu plnohodnotnou součástí Zlína. Vypadá stejně jako v den jeho otevření před 86 lety, tedy včetně letadla Junkers, ve kterém zakladatel moderního Zlína, Tomáš Baťa, zahynul.

Volba Ivana Langera do vedení olomoucké ODS

Živě redaktor Martin Laštůvka.

Kauza Kadamo před soudem

Další kauzu v souvislosti s údajně největším praním peněz v zemi reklamní agenturou Propag-Storm začal projednávat Krajský soud v Ostravě. Na lavici pro obžalované poslal žalobce ředitele ostravské firmy Kadamo Tomáše Doležala. Ten odmítl, že by nakupoval uměle předraženou reklamu, aby firma platila nižší daně.

Plechový bubínek v podání jednoho herce

Dvouhodinové sólo pro jednoho herce zakončilo olomoucký mezinárodní festival Divadelní flora. Slavná německá scéna Berliner Ensemble přivezla dramatizaci věhlasného románu německého spisovatele Güntera Grasse Plechový bubínek. Chlapec Oskar, který odmítl vyrůst, v něm vypráví svůj příběh.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD