Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Orlová bez akutní lůžkové péče

Krajští zastupitelé schválili přesun akutní lůžkové péče z nemocnice v Orlové do nemocnic v Karviné-Ráji a Havířově. Podle plánované optimalizace by se tak do konce roku 2021 měla z nemocnice přesunout celá oddělení včetně personálu. Ten ale s rozhodnutím kraje ve velké míře dlouhodobě nesouhlasí. Před krajským úřadem proto dnes opět demonstrovaly desítky zaměstnanců i obyvatel Orlové. Vedení města chce nemocnici převést pod svou správu.

Orlová bez akutní lůžkové péče

Živě Ivo Vondrák, hejtman MS kraje.

Kraj chce více leteckých spojů

MS kraj připravuje vyhlášení veřejné soutěže na pravidelné a vícenásobné denní letecké spojení
do 2 klíčových leteckých uzlů v západní Evropě. Letiště Leoše Janáčka v Mošnově je už podle jeho
generálního ředitele Jaromíra Radkovského velmi blízko zahájení pravidelného leteckého spojení
na další důležité letiště.

Vítr znovu hrozí

Silný vítr v nadcházejících hodinách a dnech Česko ještě neopustí. Během zítřejší noci na pátek může na severovýchodě Moravy místy dosáhnout v nárazech rychlosti až 70 km/h.

Nádražní znovu rozkopou

Jedna z nejrušnějších ulic v Ostravě, ulice Nádražní, se bude znovu opravovat. Před 3 lety tady položili nové inženýrské sítě, které měly sloužit další desetiletí. Firma dodávající materiál ale zjistila, že rozvody plynu jsou z nekvalitního materiálu. Obchodníci, které minulá rekonstrukce ulice stála tržby a někteří z nich museli své podnikání ukončit, se bojí o svou živnost.

Policisté varují matky na rodičovské

Policie v OL kraji navštěvuje místa, kde se scházejí matky na rodičovské dovolené. V tomto období totiž mnohdy tráví více času na internetu a sociálních sítích. V rámci projektu "Maminy na síti" s nimi policisté diskutují o možných rizicích i o tom, jak se v případě problémů nejlíp zachovat.

Koksovna. Problém, nebo příležitost?

Studii o dopadu na životní prostředí si nechává upracovávat ostravská koksovna Svoboda patřící společnosti OKK. Výsledky chce znát do 6 měsíců. Obyvatelé, které v její blízkosti bydlí, si stěžovali
na únik tmavého kouře. Město proto kraj požádal o přezkum tzv. integrovaného povolení. Ten zatím oznámil záměr v koksovně vyrábět vodík pro ekologičtější dopravu.

V Prostějově zruší 10 let starou alej

Po více než 10 letech zruší v Prostějově alej, kterou na okraji města vysázeli místní obyvatelé v den 90. výročí vzniku Československa. 12 javorů mezi sídlištěm a přilehlým lesoparkem Hloučela ustoupí nové výstavbě. Radnice chtěla stromy vykácet, nakonec je nechá přesadit. Lidé, kteří je vysazovali, se ale bojí, že se neujmou.

Dokumentární cyklus ostravského studia ČT

Už čtvrt století rozděluje Česko a Slovensko hranice. Jakou roli hraje v životech lidí, kteří v pohraničí žijí, zjišťuje nový dokumentární cyklus Hranice v srdci. Jeho tvůrci chtěli vytvořit pozitivní cestopis. Vysílat se bude poprvé tuto sobotu před půl jedenáctou na programu ČT2.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST