Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Rozšíření spalovny nebezpečných odpadů

Živě redaktorka Tereza Krumpholzová.

Rozšíření spalovny nebezpečných odpadů

Reportáž Natálie Flajžíkové.

Zastupitelé podpořili petici

Ostravští zastupitelé dnes projednávali uhelnou skládku v Heřmanicích. Reagovali tak na petici občanů, kteří s existencí tzv. Terminálu Heřmanice nesouhlasí. Vadí jim vysoká prašnost a také to, že skládka vznikla bez pravomocných povolení. Vlastník terminálu, společnost AWT, ale obvinění z prachové zátěže odmítá.

Zastupitelé podpořili petici

Živě Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy.

Zdravotníci v Orlové vyhlásili stávkovou pohotovost

Zdravotníci nemocnice v Orlové vyhlásili stávkovou pohotovost. Chtějí tak upozornit na plánovaný přesun většiny oddělení, které připravuje kraj. Podle zaměstnanců jsou plány absurdní a nesmyslné.
Případná stávka by se pacientů nijak dotknout neměla. Pohotovost potrvá do 13. března, kdy budou o nemocnici rozhodovat zastupitelé.

Další volání falešných vnuků

V MS kraji znovu řádí podvodníci po telefonu. Představují se jako členové rodiny a lákají ze seniorů peníze. Včera ohlásili senioři 4 takové telefonáty. Minulý rok řešili kriminalisté téměř 60 případů se způsobenou škodou přes 500 tis. Kč. Policie radí ověřit si informace u blízkých zpětným telefonátem,
nepouštět do domů neznámé lidi a telefonát od falešného člena rodiny ohlásit na linku 158.

6,5 roku vězení za znásilnění nezletilé

6,5 roku a navíc ústavní léčba za znásilnění 8leté dívky. Trest, který násilníkovi vyměřil Krajský soud v Ostravě. Odsouzený před soudem odmítl vypovídat, na výslechu před policisty se ale ke znásilnění nezletilé na ostravském sídlišti přiznal. Rozsudek je pravomocný.

Nové respitní centrum ve Starém Jičíně

Nové respiční centrum pro handicapované děti se dnes otevřelo ve Starém Jičíně. Tyto děti vyžadují hodně času, který jim rodiče poskytují často na úkor vlastního života. Po podobných službách je velká poptávka, především ambulantní centra pak v MS kraji chybí.

Olomouc připravuje tramvajovou trať

V Olomouci vrcholí přípravy na prodloužení tramvajové tratě do sídliště Nové Sady. Ta by měla v budoucnu vést až do Slavonína. Přibýt by měly 4 zastávky. Letos by měla být podle magistrátu hotová povolení a příští rok se začne stavět. Celkem město na investici počítá přibližně s 500 mil. Kč.

Do kraje se vrátí silný vítr

Do Česka se podle meteorologů vrátí silný vítr. Výstraha pro MS kraj začne platit od 22. hodiny.
Vítr může v nárazech dosahovat rychlosti až 70 km/h. Na Frýdlantsku, ve Slezsku a na hřebenech hor
bude foukat rychlostí až 110 km/h. Ve čtvrtek zasáhne vítr celé území Česka.

Ostrava vybírá architekty koncertní haly

4 architektonická studia ze 6 postupují do dalšího kola soutěže na novou koncertní halu v Ostravě.
Uvedl to primátor Tomáš Macura. Ze soutěže vypadli Nizozemci a Němci.

Šance pro postižené i staré gramofonové desky

Staré gramofonové desky, které by se jinak vyhodily, dostávají novou šanci. Podobně jako handicapovaní, kteří nemohli několik let najít práci. V jedné z olomouckých sociálních dílen vytvářejí
právě z malých kousků vinylových desek originální hodiny nebo obrazy. Kromě zaměstnání je to pro handicapované i druh terapie, při které si třeba procvičují jemnou motoriku.

Balet Nebezpečné známosti v NDM

Intriky a erotiku přináší na jeviště Národního divadla moravskoslezského baletní inscenace Nebezpečné známosti. Román, který vyvolal v druhé polovině 18. století ve Francii pozdvižení, u nás proslavil film Valmont režiséra Miloše Formana. S ostravským baletem ho nastudoval polský choreograf Krzysztof Pastor.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD