Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

22 nebezpečných provozů v kraji

Tisíce obyvatel Bohumína na Karvinsku dostali v uplynulých dnech do schránek leták s informacemi, co mají dělat v případě havárie chemičky - která je v jejich blízkosti. Leták vydává každých pět let Krajský úřad Moravskoslezského kraje jako prevenci ve spolupráci s hasičských záchranným sborem.

22 nebezpečných provozů v kraji

Živě gen. Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje.

Státní zástupce obžaloval žháře z Gut

Za zapálení vzácného dřevěného kostela v Gutech na Třinecku obžaloval státní zástupce tři muže. Dvěma z nich hrozí za zvlášť závažný zločin obecného ohrožení až 15 let vězení. Třetímu, kterému v době požáru ještě nebylo 18 let, hrozí trest nižší, a to až 5 let. ČT to sdělil dozorující státní zástupce Josef Šuhaj, který včera podal obžalobu ke Krajskému soudu v Ostravě.V posledních týdnech kriminalisté a žalobce ještě čekali na dodání znaleckých posudků. Ty mimo jiné potvrdily, že byl dřevěný kostel ze 16. století skutečně zapálen úmyslně. Znalci také upřesnili škodu, vyčíslili ji bezmála na 21 milionů korun.

Audit ve Fakultní nemocnici v Ostravě

Střety zájmů, zaměstnávání takzvaných černých duší, nevyplacené bonusy za odebraný materiál. Interní audit ve fakultní nemocnici v Ostravě přináší podle současného ředitele Evžena Machytky postupně další možná pochybení v hospodaření. Současné vedení nemocnice nevylučuje, že podá návrh na prošetření policií.

Odvoz kalů z Ostravy odložen

Porucha na lince tlakové plynárny ve Vřesové stojí za posunem termínu odvozu kalů z ropných lagun po chemičce Ostramo. Prvních 13 tisíc tun měla přitom už tento týden odvézt společnost AVE CZ. Kaly jsou zatím stále v areálu lagun, jejich maximální množství, které zde může firma dočasné umístit je 30 tisíc tun. Oprava linky by měla trvat minimálně do 5. dubna.

Odstraňování následků vichřice na Olomoucku

Dřevorubci a silničáři dál odstraňují následky víkendové vichřice na Olomoucku. Včera se jim podařilo zprůjezdnit téměř všechny silnice zatarasené stromy. V terénu jsou pořád i energetici, kteří už obnovili dodávky proudu všem běžným odběratelům. Bez elektřiny ale dál zůstávají některé chatové oblasti.

Spíš špatná než dobrá adresa

Snaha proměnit některé části Ostravy-Vítkovic v dobrou adresu podle části tamních obyvatel krachuje. Starousedlíci a majitelé firem si stěžují na problémové soužití s novými sousedy, kteří se do tamních soukromých domů začali stěhovat před zhruba třemi lety. V oblasti ulic Obránců míru, Tavičská, Zengrova a Erbenova teď radnice zvažuje vyhlásit takzvanou bezdoplatkovou zónu. Ta by znemožnila nově příchozím nájemníkům bytů přijímat doplatky na bydlení.

Stát a církev se přou

Živě redaktor Josef Kvasnička.

Koláže z lebek

Barevné, propíchnuté a z polystyrénu. Takové jsou lebky Míry Macíka. Promítá do nich své aktuální nálady a pocity. Nekompromisním kolážím tak říká autoportréty. Absolvent oboru grafika Fakulty umění Ostravské univerzity jimi zaplnil zeď ostravské Industrial Gallery. Proměnila se tak v jeho privátní kostnici.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST