Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

OKD čeká reorganizace

Živě redaktorka Martina Koziolová.

OKD čeká reorganizace

Sestřih komentářů z odpolední ČT24.

Bakala neuspěl u ÚS

Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele Zdeňka Bakaly. Souvisela s žalobou o 24,5 mld. korun, kterou loni u Krajského soudu v Ostravě podala těžební společnost OKD na firmu NWR a Bakalu samotného. Podnikatel uplatnil námitku, že české soudy nemají pravomoc o nárocích rozhodovat. Když krajský soud námitce nevyhověl, podal Bakala ústavní stížnost, kterou ústavní soudci označili za nepřípustnou.

ÚS zrušil vězení

Ústavní soud dnes zrušil nepodmíněný trest nad řidičem z Novojičínska, který loni v březnu boural nedaleko obce Skřipov na Opavsku. Policie u něj naměřila víc než 1 promile alkoholu v krvi. Při tragické nehodě zemřela jeho manželka i pětiletý syn. Mladší syn vyvázl s lehkými zraněními. Kvůli jeho silné vazbě na otce teď připadá v úvahu alternativní trest, domácí vězení.

Platba kartou ve vlacích ČD

Ve vlacích Českých drah je od srpna možné platit kartou. Průvodčí v Česku mají k dispozici na 400 terminálů. Nový systém se vloni testoval na Olomoucku. O službu projevilo zájem přes 2 tisíce cestujících. Zatímco pro konkurenční RegioJet není platba kartou prioritou, Leo Express tuto službu nabízí od počátku.

O divadle rozhodne soud

Majitele budovy, kde sídlí např. opavské loutkové divadlo či tamní Středisko volného času, musí určit soud. Církev československá husitská totiž před časem podala žalobu, kterou uplatnila nárok na restituci majetku. Spor se už vleče několik let a budova chátrá. Některé její části jsou v havarijním stavu.

Chystají se na víkendové tropy

Po chladných ránech zasáhnou Česko v závěru prázdnin opět tropické teploty. Nejtepleji bude o víkendu. Na Moravě a ve Slezsku až 34 stupňů. Tropická má být také noc na neděli. Využít toho chtějí koupaliště i majitelé zahrádek. Na vedra se ale opět připravují např. technické služby ve městech.

Kotíka přiblíží dokument

Nezkrotitelný Kotík, to je název dokumentárního portrétu dirigenta, skladatele P. Kotíka Pro Českou televizi ho natočil režisér Adam Olha. Jeho projekce se konala v rámci ostravského festivalu Dny nové hudby, jehož je Petr Kotík zakladatelem a uměleckým ředitelem.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST