Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Začalo odklízení ohořelých ruin kostela

Řemeslníci dnes v Třinci-Gutech začali odklízet ohořelé trosky, které zbyly po unikátním dřevěném kostele z 16. století. Trámy odvážejí do nedalekého Třince, kde budou bezplatně uloženy v hasičské zbrojnici. Z kostela nezbylo prakticky nic, jen několik hlavně kovových částí včetně úlomků historického zvonu. Stavba vyhořela před dvěma týdny. Ze zapálení policie viní tři mladíky, dva z nich jsou ve vazbě.

Začalo odklízení ohořelých ruin kostela

Živě Kazimierz Plachta, farář.

Povinná předškolní výchova

Za 2 týdny povinně nastoupí do školek všechny děti, kterým je 5 let. Ukládá to novela školského zákona. Jestli ji rodiče dodržují, budou kontrolovat radnice - ty mají přesné seznamy, koho se změna týká. Jen v Ostravě jsou to asi 3 tisíce dětí. Mateřinky musí zapsat i ty pětileté, které nemají povinná očkování.

Rozsudek nad neplatiči daní

Za téměř 38 milionový daňový únik s obchody s betonářskou ocelí poslal ostravský krajský soud Josefa Chalupu do vězení na šest let. Rozsudek není pravomocný.

Českobratrská a Plzeňská ulice

Práce na dvou frekventovaných tazích v Ostravě - na ulicích Českobratrská a Plzeňská pokračují podle zástupců města v souladu s harmonogramem. Městská hromadná doprava by se měla v obou úsecích vrátit k normálu během září. Řidiči osobních aut ale musejí počítat s omezeními až do listopadu. Problémy ovšem nezpůsobuje rekonstrukce jen jim. V centru města už kvůli ní skončily některé podniky.

Cyklostezky

V Ostravě se staví tři cyklostezky či cyklotrasy v celkové délce více než 8,5 kilometru. Hotové budou do konce letošního roku a jejich vybudování bude stát více více než 43 milionů korun. Na nadcházející dva roky plánuje město stavbu dalších tras za desítky milionů korun.

Konec Olomóckého špajzu

Konec Olomóckého špajzu. Prodejna s potravinami od regionálních výrobců z Olomouckého kraje zavřela. Fungovala dva roky, a její otevření propagovalo i bývalé vedení hejtmanství. Podle regionálních dodavatelů bylo příčin neúspěchu hned několik – třeba vysoký nájem nebo krátká trvanlivost místních potravin.

Celostátní setkání mládeže

Živě redaktor Marek Vrlák.

Bezbariérové zastávky v Opavě

V Opavě vzniknou další bezbariérové zastávky. Cestování městskou hromadnou dopravou se tak zkvalitní zejména hendikepovaným lidem. Většinu nákladů na rekonstrukci pokryje dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Navíc se ve městě ještě připravuje také vybudování tzv. inteligentních zastávek.

Konec Blanických rytířů v Čechách a na Moravě

Původně to měl být videoklip, po čtyřech letech je z toho celovečerní film se stopáží dvě hodiny. Amatérský snímek Konec Blanických rytířů v Čechách a na Moravě si dělá legraci ze sebe, filmových klišé i z české politiky. Neotřelý projekt teď jeho tvůrci představují v letních kinech.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST