Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Obavy z nových sousedů

Dřív klidná čtvrť Salma ve Slezské Ostravě se podle místních mění k horšímu. Tři tamní vybydlené bytové domy nedávno od firmy Residomo koupil podnikatel, který do nich plánuje nastěhovat sociálně slabé obyvatele. Přestože nový majitel říká, že domy během pár měsíců opraví a že v místě bude klid, starousedlíci varují před vznikem nové sociálně vyloučené lokality. Chtějí bojovat za kvalitní životní podmínky.

Obavy z nových sousedů

Živě Marek Mikulec, lokální konzultant, Agentura pro sociální začleňování, Ostrava.

Metanolová kauza počtvrté před soudem

Počtvrté začal ostravský krajský soud řešit případ údajného obchodníka s jedovatým metanolem Petrem Hlavou. Předchozí tři rozsudky totiž odvolací soud kvůli chybám zrušil. Podle žalobce se měl Hlava podílet na zavinění smrti jednoho člověka a čtyřem dalším měl zdraví závadný alkohol způsobit závažné
zdravotní problémy.

Průvodci v církevních památkách

V církevních památkách Ostravsko-opavské diecéze budou průvodci. Bude to poprvé v historii, kdy sakrální památky budou otevřené nejen pro věřící v době bohoslužeb. V době turistické sezóny najdou zájemci odborný výklad zatím ve třiceti stavbách.

Vrchní soud řešil pašování kokainu

Vrchní soud v Olomouci dnes projednával odvolání v případu pašování kokainu z Panamy. Krajský soud v Ostravě už před půl rokem poslal Miroslava Poláka za Havířova na 11 let za mříže. Jeho kamaráda Petra Hrozena na 10. Oběma hrozilo až 18 let vězení. K olomouckému soudu se dnes dostavil jenom Petr Hrozen. Polákův případ soud vyloučil k samostatnému projednání kvůli jeho nemoci.

Archeologové zkoumají pole u Přerova

Záchranný archeologický průzkum začal v terénu budoucí dálnice D1 u Přerova. Dvě desítky pracovníků prohledávají zhruba dvoukilometrový úsek. Archeologové zatím vědí minimálně o 3 velkých objektech, které se pod hlínou ukrývají. Na cenné nálezy narážejí ale v podstatě s každým kopnutím do země.

Vědce čeká cena Neuron

Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity získají za pár dní ocenění Neuron. To je určeno vědcům, kteří výrazně ovlivnili úroveň poznání ve svých oborech a kteří svou energii věnují intenzivní práci s mladou generací vědců. V čele skupiny stojí biolog a pedagog Marek Eliáš, který na Ostravské univerzitě vede mezinárodní výzkumné centrum.

Opavský páv patří Rusům

Ruský animovaný film o mladém katolickém knězi a staré ženě se stal absolutním vítězem festivalu studentských filmů. V Opavě ho pořádá katedra Audiovizuální tvorby Slezské univerzity. Konkurovalo mu dalších 169 snímků. Festival Opavský páv si nevybral žádný z opavských kinosálů, ale prázdné prostory
nákupního centra na náměstí.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD