Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Horníci zkoušejí IT rekvalifikaci

Bývalí horníci, kteří na konci března odešli z Dolu Paskov, začali k dnešnímu dni zásadně měnit svou kariéru. Na vysoké škole se připravují na práci v oboru IT. Pokud tento tříměsíční kurz úspěšně zakončí, čeká je stáž v oboru, kde se volná místa v MS kraji počítají na stovky.

Horníci zkoušejí IT rekvalifikaci

Živě s Kateřinou Beránkovou, mluvčí Úřadu práce ČR.

18 lidí se zranilo při požáru

Celkem 18 lidí se ráno zranilo při požáru bytu v Ostravě. Nadýchali se kouře. Dalších 20 lidí hasiči evakuovali. Škoda se pohybuje okolo milionu korun.

Sadaři chrání stromy před mrazem

V Jeseníku padl v noci na dnešek teplotní rekord starý 12 let. Meteorologové tam naměřili minus 6,4 stupňů Celsia. O stupeň tepleji bylo třeba na Úsovsku, kde se sadaři snažili před mrazem ochránit květy ovocných stromů. Využili k tomu umělou mlhu. V terénu byli celou noc.

Letních brigád bude dost

Studenti, kteří shánějí brigádu na léto, mají velkou šanci na úspěch. Počet nabídek na sezónní práci meziročně stoupl podle odhadů personálních agentur až o 30 %. Souvisí to s celkově příznivou situací na trhu práce. Za poslední rok v MS kraji ubylo z evidence úřadu práce 10 tisíc lidí.

Speed Marathon

Při měření rychlosti v rámci středeční evropské akce Speed Marathon zjistili policisté na tisícovce míst přes 2,5 tisíce přestupků. 8 řidičů řídilo pod vlivem návykových látek, 21 pod vlivem alkoholu.

Obce trápí odvoz dřeva

Lesy ČR řeší škody, které na obecních cestách na Severní Moravě způsobuje nutný odvoz kůrovcového dříví. Právě v MS kraji je kůrovcem napadených lesů nejvíc v celé republice. Řada místních komunikací na Krnovsku a Bruntálsku je v důsledku nadměrné přepravy dlouhodobě ve špatném stavu. Problém trápí desítky obcí i lesníky.

Muzeum dopravní techniky

V blízkosti hlavního nádraží v Ostravě-Přívoze by mělo do roku 2020 vzniknout muzeum dopravní techniky. Rozkládat se bude na ploše více než dvou hektarů v místech dnešního průmyslového areálu. Město loni v prosinci vykoupilo za 20 milionů poslední pozemky, které realizaci projektu bránily. Teď hledá kreativní tým, jenž navrhne nejvhodnější řešení prostoru i konceptu samotného muzea. Zatím oslovilo 7 možných realizátorů.

Lesy ČR daly práci nezaměstnaným

Lesy České republiky daly práci až čtyřem stovkám nezaměstnaných z úřadu práce. Do projektu se letos zapojilo všech 72 lesních správ. Za likvidaci černých skládek nebo za opravu lesních cest dostanou lidé přes 16 tis. Kč měsíčně. Třeba v lesích na Prostějovsku budou 8 měs. pomáhat 3 pracovníci.

Adventní koncerty ČT pomáhají

Téměř 8 a čtvrt milionu korun poslali diváci České televize na konto adventních koncertů. V letošním 26. ročníku lidé pomohli libereckému sdružení Tulipan, Klubíčku z Berouna, celostátní organizaci Zdravotní klaun a taky ostravskému sdružení Mikasa. organizace, která se věnuje lidem s autismem, mentálním postižením a problémovým chováním, peníze použije na vybudování nového denního stacionáře i na speciální auto.

Taneční Snílci v Cooltouru

Tanec mezi hračkami. I tak vypadá nová inscenace Snílci, která vznikla v Ostravě. Taneční příběh inspirovaný kultovní knihou George MacDonalda se zabývá hranicemi mezi dětskou fantazií a dospělostí. Představení o trnitosti dospívání nastudoval pro kulturní centrum Cooltour soubor Move Dance Company orientovaný na současný moderní tanec.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD