Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Startují kontroly domácností

Nový rok přinesl průlom v kontrolách domácích topenišť. Úředníci nově mohou v krajních případech vstoupit i do domu, kde mají podezření z neekologického vytápění. A v případě, že se podezření potvrdí, udělit až 50tisícovou pokutu.Kontrolám by mělo předcházet upozornění, třeba v Karviné ale nevyvracejí ani kontroly neohlášené. Novelu zákona, který kontroly umožnil, přitom chce část poslanců napadnout stížností u Ústavního soudu.

Startují kontroly domácností

Živé s Miroslavem Hajdušíkem, náměstkem primátora Karviné.

Dálniční obchvaty Olomouce a Prostějova zdarma

Dálnice v okolí některých velkých měst nově pro řidiče zdarma. Změna se celkově týká 111 km. Na Moravě je možné jezdit bezplatně po obchvatech Olomouce, Prostějova a Kroměříže. Ve městech by mělo ubýt osobních aut, která mnohdy zbytečně projížděla centry. Odborníci to vítají,
ale varují před řidiči, kteří nemají s jízdou po dálnici zkušenosti.

Plní se ordinace praktických lékařů

Lékaři na pohotovostech v MS kraji oštětřili v uplynulém týdnu více lidí s teplotami
a příznaky chřipky. Nejvíce nemocných je mezi dětmi. Celkové počty lidí s respiračními infekcemi, ale klesly, a to také v Olomouckém kraji. Podle hygieniků je skutečný počet nemocných těžce zjistitelný. Řada lékařů, kteří jim údaje hlásí, měla totiž přes svátky zavřené ordinace.

Knihovna v Novém Jičíně opět funguje

Knihovna v Novém Jičíně je opět v provozu. Ten přerušil v polovině října požár. Teď už je jisté, že ho způsobila technická závada u automatu na studenou i teplou vodu, který stál u dveří do výpůjční místnosti pro dospělé.

Tříkrálová sbírka začala

S novým rokem odstartovala tradiční Tříkrálová sbírka, kterou pořádá ostravsko-opavská diecézní charita. Loni se při ní v MS kraji a na Jesenicku vykoledovalo více než 15 mil. Kč. Letos vyrážejí koledníci do ulic už po sedmnácté. Jde o největší sbírkovou akci v ČR.

Areály Dolních Vítkovic překonaly rekordy v počtu náštěvníků

Celkem sem v roce 2016 přišel 1 mil. 301 tisíc 639 lidí, což je o 180 tisíc více než loni.

Úřad nevydává parkovací karty

Centrální městský obvod v Ostravě v prvních dnech nového roku nevydává parkovací karty, a to z technických důvodů. Stovky řidičů tak řeší problémy s parkováním před svými domy. Pořízení karty bylo možné už od poloviny října, lidé, kteří to nechali na poslední chvíli, teď budou muset počkat
do 11. ledna. To bude prodej parkovacích karet pro rezidenty opět spuštěný.

V Přerorově funguje modlitební alarm

Modlitební alarm, co si pod tím představit? Služba, kterou pro těžce nemocné zřídila přerovská charita. Na umírajícího v jednu chvíli myslí 30 lidí, na dálku jej doprovází svými modlitbami. Měsíčně o pomoc požádá na 10 umírajících. Jde o jedinou takovou službu na Moravě.

Ostravské sochy na pohlednicích

Pohlednice s potréty ostravských soch vydala ostravská galerie Fiducia. Soubor navazuje na speciální
internetové stránky, na kterých je mapa s více než třinácti stovkami uměleckých děl umístěných po městě i v jeho interiérech. Mezi šestnáctkou pohlednic jsou kulturní památky, pomníky i interiérové mozaiky.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 L ST