Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Jednání o koalici vrcholí

ANO devět procent před dosud vládnoucí ČSSD, výsledek v Moravskoslezském kraji předurčil i další směr povolebního vyjednávání. Lídr vítězného ANO Ivo Vondrák nabídl spolupráci KDU-ČSL a ODS. Po osmi letech by tak sociální demokraté a komunisté skončili v opozici.

Vyjednávání o koalici v Olomouckém kraji

Stejně jako v Moravskoslezském kraji, i v tom Olomouckém zvítězilo v krajských volbách hnutí Ano. To už o víkendu vytvořilo vyjednávací dvojblok s druhou sociální demokracií. Pro budoucí vládnutí zatím hledají třetího partnera. Tím bude buď Koalice pro Olomoucký kraj vedená lidovci, nebo ODS.

Pokles nezaměstnanosti v MSK

Nezaměstnanost v září klesala v celé České republice a dostala se na úroveň roku 2008. V Moravskoslezském kraji přesto zůstává druhou nejvyšší v zemi. Výhled do konce roku podle Úřadů práce pesimistický není. Přesto se čeká na vývoj u několika největších zaměstnavatelů. Nejasná situace je stále kolem dolu Paskov společnosti OKD a do konce roku má proběhnout i jednání o případné reorganizaci tří dceřiných firem Vítkovického holdingu.

Pilotní Probační dům končí, chystají se další

Usnadnit návrat do života bývalým vězňům. To je hlavní poslání Probačního domu, který od loňského října pilotně fungoval v areálu sdružení Nová šance v Ostravě-Koblově. Za tu dobu jeho službami prošlo 14 bývalých, podmíněně propuštěných vězňů. Teď po roce projekt končí, plánuje se ale jeho rozšíření do dalších míst v Česku.

Referendum rozhodlo o větrnících

Obyvatelé Protivanova na Prostějovsku rozhodli o budoucnosti tamějších větrných elektráren. V pátek a v sobotu tady totiž proběhlo společně s volbami do krajského zastupitelstva referendum o rozšíření počtu elektráren ze dvou na pět.

Ekologický projekt na ZŠ

Oblékáme hada Edu – enviromentální projekt, který v Česku motivuje děti a jejich rodiče, aby o cestě do školy přemýšleli ekologicky. Cílem této kampaně je cestovat do školy způsobem, který je pro životní prostředí bezpečný a zdravý. Letos je to už potřetí a za celou dobu se napříč republikou zapojilo téměř šedesát základních škol.

Humanity Upgrade - hra o digitálních technologiích

Selfie tyče, aplikace, mobily i chatování. Nic z toho nechybí v nové české divadelní hře Humanity Upgrade. Sondu do světa digitálních technologií připravil ostravský klub Stará Aréna.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2016
 L ST