Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne na jižní Moravě a ve Zlínském kraji

Obsah dílu

Měsíc do začátku školy

Za měsíc skončí prázdniny a žáci a studenti se vrátí do lavic. Ministerstvo zdravotnictví teď vydalo doporučení, kterými se školy od září mají řídit. Neměly by třeba míchat skupiny žáků mezi sebou a doporučené je taky omezit slučování tříd. To je ale pro některé školy skoro nereálné.

Měsíc do začátku školy

Luboš Zajíc, prezident, Asociace ředitelů základních škol je teď hostem ve vysílání.

Některé základní školy v zasažených obcích neotevřou

Složitější návrat do lavic budou mít žáci z tornádem poničených obcí. Některé základní školy kvůli opravám od září neotevřou. Děti tak budou muset dojíždět do sousedních obcí, které školám nabídly provizorní prostory. Žáci se tak budou učit třeba v knihovně nebo kulturním domě.

Nový typ občanského průkazu

Lidé si od dnešního rána můžou zažádat o nový typ občanského průkazu. Vedle základních údajů průkaz obsahuje taky bezkontaktní čip, který uchovává otisky prstů a fotografii obličeje jeho držitele. Změna dokladu je reakcí na nařízení Evropské unie, která chce posílit úroveň zabezpečení průkazů totožnosti napříč členskými zeměmi.

Zájem o Slovanskou epopej

20 pláten Slovanské epopeje Alfonse Muchy v zámku v Moravském Krumlově si od soboty můžou prohlédnout všichni zájemci. Každý víkendový den přišlo skoro 600 návštěvníků. Pořadatelé výstavy očekávají, že se návštěvnost ještě zvýší. Zakoupených vstupenek, hlavně na rezervačním webu, přibývá. V prodeji je ale jen omezené množství lístků.

Konec zbraňové epidemie

Skončila zbraňová amnestie. Od konce ledna mohli lidé bez vysvětlení odevzdávat na policejních služebnách zbraně, které neměli řádně zaregistrované. Vyhnuli se tak hrozbě postihu za nedovolené ozbrojování. Jihomoravští policisté od lidí vybrali přes 360 pistolí nebo pušek.

Začala stavba D55

Ve Zlínském kraji začaly práce na dvou důležitých cestách - na silnici I/35 ve Valašském Meziříčí a výstavbě dálnice D55 ze Starého města na Uherskohradišťsku do Moravského písku na Hodonínsku. Úsek dlouhý skoro devět kilometrů bude stát asi jednu miliardu devět set milionů korun. Ještě před zahájením prací tam archeologové objevili významné nálezy - až sedm tisíc let staré. Víc už k samotné dálnici Gabriela Netopilová.

Cyklopouť ke cti sv. Ludmily

Skoro 140ka věřících i kněží z celé republiky teď na kolech navštěvuje moravská a česká poutní místa - dnes byli v Moravském Krumlově. Sedmnáctý ročník cyklopouti se uskutečnil k jedenácti stému výročí mučednické smrti svaté Ludmily. Účastníci ujedou zhruba 600 kilometrů.

Rozvolnění opatření proti covidu-19

Protiepidemická opatření vláda od včerejška v Česku zase částečně rozvolnila. Na sportovních a kulturních akcích může být až 7 tisíc lidí venku a tři tisíce uvnitř. Nově taky sportovci můžou trénovat ve skupinách bez omezení a provozovatelé koupališť smí areály zaplnit úplně. Další podrobnosti přidá Aneta Beránková od muzea města Brna na hradě Špilberku.

Pocta Marii Kudeříkové

Poctu Marii Kudeříkové, gestapem odsouzené k trestu smrti a popravené, složili tanečníci na festivalu Meeting Brno. Její osud zpracovali podle zápisků, které si psala v cele smrti. Premiéra choreografie celý festival zakončila.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD