Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne na jižní Moravě a ve Zlínském kraji

Obsah dílu

Pracovníci specializované firmy likvidují chemikálie

Policisté, hasiči a pracovníci specializované firmy dnes začali vyklízet tlakové láhve a chemikálie ze dvou domů blízko centra Kyjova. Látky tam shromažďoval František Matura, soud ho za výrobu drog poslal na 11 let do vězení. Vše měl dát do pořádku sám. Dva roky se ale nic nedělo, akci za dva miliony korun tak na sebe nakonec vzala radnice.

Likvidace chemikálií v Kyjově

Ve vysílání teď vítám Jakuba Frydrycha, ředitele Národní protidrogové centrály.

Vouchery pro zdravotníky

Za obětavost při zvládání epidemie dostanou pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách vaučry od Zlínského kraje. Díky nim ušetří 3500 korun za pobyt v hotelích a penzionech v regionu. A ubytovacím zařízením tak přibudou hosté. Kraj na to vyčlenil celkem 15 milionů korun. O většinu této sumy už ubytovatelé požádali, zastupitelstvo dnes dotace schválilo.

Dokumentační centrum holokaustu

Brno hostí čtyřdenní konferenci o podobě budoucího Dokumentačního centra holokaustu na Moravě, které má vzniknout právě v Brně. Mělo by interaktivní formou mapovat osudy židovské komunity na Moravě a nabídnout příběhy konkrétních lidí. Podle iniciátorů projektu u nás podobné místo chybí.

Soudní spor o byty

Koupili si nové byty - a místo spokojeného bydlení se teď soudí s obcí, která dům nechala postavit. Žaloby podalo sedm majitelů mezonetových jednotek ve Vranovicích na Brněnsku. Soud v Břeclavi dnes řešil jednu konkrétní - týká se dispozice bytu Petra Žáčka.

Rozšíření speleoterapie

Novou budovu pro speleo-terapií staví Jihomoravský kraj v Ostrově u Macochy. Léčbu tam podstupují děti s dechovými onemocněními. Právě klima v jeskyních má na uzdravení pozitivní vliv. Stavba k nim bude stát blíž a pacientům poskytne modernější zázemí. Odpadnou díky tomu dlouhé přesuny lékařů i pacientů.

Odškodnění v kauze Vrbětice

350 milionů korun pro obyvatele zasažené oblasti, 300 milionů pro Zlínský kraj a pět obcí z bezprostřední blízkosti skladů. Takové by mělo být finanční odškodnění za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, které v roce 2014 nejspíš zavinili agenti ruské tajné služby. K výplatě by mělo na základě speciálního zákona dojít ještě letos.

Nová podoba náměstí ve Slavkově u Brna

O nové podobě Koláčkova náměstí rozhodli zastupitelé Slavkova u Brna. Předcházela tomu anketa, ve které mohli hlasovat místní. Rekonstrukce náměstí u synagogy je potřeba - tamní silnice jsou ve špatném stavu, nevyhovující je i mobiliář. Počet parkovacích míst radnice zachová, přibudou ale stromy.

Fotogra

Život zasvětil fotografování kukaček. Amatérský ornitolog, ale taky režisér a fotograf Oldřich Mikulica se celý život věnoval jiné profesi, přesto sbírá ocenění. Třeba hlavní cenu na mezinárodním fotografickém festivalu v Německu, což se dosud žádnému jinému Čechovi nepodařilo. Jeho snímky už otiskl i National Geographic a jiné časopisy doma i v zahraničí.

Maraton hudby

Stovky hudebníků budou v polovině srpna potkávat lidé v centru Brna - přijedou tam na Maraton hudby. Návštěvníky 6. ročníku festivalu čeká přes 250 koncertů víc než na 30ti místech - nejen v koncertních sálech, ale i v ulicích - v těch opět vyrostou už legendární pokoje, navržené výtvarnicí Kateřinou Šedou. Letos v mírné obměně. Jeden z nich dnes pořadatelé představili v podchodu brněnského vlakového nádraží.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD