Česko-rakouské vztahy, Cyklorikše pro seniory a seniorky, Břežany rozšíří větrný park, Mistři rukodělné výroby 2021

Obsah dílu

Pandemie ovlivnila partnerství s Dolním Rakouskem

Pandemie koronaviru a s ní spojená opatření ovlivnila dlouholeté partnerství mezi jižní Moravou a Dolním Rakouskem. Zastavit se musely i meziregionální projekty. Spřátelená města teď s lepší epidemickou situací doufají i v lepší podmínky pro společné aktivity.

Česko-rakouská spolupráce v oblasti zdravotnictví

Propojení mezi jižní Moravou a Dolními Rakousy se projevuje taky v oblasti zdravotnictví. Konkrétně znojemská nemocnice nejvíc spolupracuje s rakouskou stranou v oblasti gynekologie a léčby onemocnění endometrioza.

Spolupráce s Rakouskem

Brněnská primátorka Markéta Vaňková dnes navštívila Vídeň. Setkala se tam se starostou Michaelem Ludwigem a velvyslankyní Ivanou Červenkovou. Jednání bylo plánované už na loňský rok, kvůli koronavirové krizi ale muselo být odložené.

Zlínské školy bez roušek

Žáci a učitelé mohou díky zlepšující se epidemické situaci ode dneška odložit roušky při vyučování i ve zbývajících třech krajích. Kromě Jihočeského a Libereckého se to týká také toho Zlínského.

Telčský zámek zahajuje sezonu

Zámek v Telči dnes přivítal první návštěvníky po přestávce, vynucené covidovými omezeními i zásadní rekonstrukcí za 200 milionů korun. Obojí už od loňského roku komplikují podnikání majitelům obchodů a restaurací na tamním náměstí.

Rehabilitace po covidu

Problémy s dechem, únava nebo třeba bolest svalů. Potíže po prodělaném covidu-19 se snaží řešit zdravotníci ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. Připravili speciální rehabilitační program - 8 hodinových tréninků zaměřených na dýchání, posilování i správné držení těla.

Mistři tradiční rukodělné výroby

Zástupci kraje letos zvolili jako Mistry tradiční rukodělné výroby Marii Horákovou za šití a vyšívání krojových součástí a kováře Jiřího Zouhara. Titul udělují od roku 2012 - pouze v oborech, kterým hrozí zánik. Jako formu podpory lidem, kteří dokonale ovládají původní řemesla.

Větrné elektrárny

Další větrné elektrárny mají vyrůst v Břežanech na Znojemsku. Obec se na tom předběžně dohodla se soukromou firmou, která jich tam už několik provozuje. Vše ještě musí schválit zastupitelstvo.

Terénní pomoc nevidomým

Po víc než půl roce přísných omezení kvůli covidu se brněnské TyfloCentrum postupně vrací k terénním službám. Nevidomým pomáhá třeba doprovodem na kulturní a volno-časové akce nebo s nákupy a orientací v obchodech.

Cyklorikša vozí seniory a seniorky

Netradiční dopravní prostředek můžou nově k výletům po okolí využít břeclavští senioři. Na tak zvané cyklo-rikše, tedy tříkolce pro dva pasažéry a jednoho řidiče, je budou vozit vyškolení dobrovolníci organizace Adra.

Cembalista zahrál v Miloticích

Zámek v Miloticích na Hodonínsku včera večer rozezněl Jean Rondeau. Třicetiletý cembalista, klavírista a skladatel je v současné době světovou interpretační špičkou ve svém oboru.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD