Dodržování povinnosti nošení respirátorů. Vouchery pro kreativní tvůrce. Jarní počasí na jihovýchodní Moravě. Úspěch genové terapie

Obsah dílu

Povinné nošení respirátorů ve městech

Nové vládní nařízení platné od půlnoci většina lidí dodržuje. Týká se povinnosti mít na frekventovaných místech zakryté dýchací cesty respirátorem, nanorouškou nebo dvěma chirurgickými rouškami. Většina lidí preferuje respirátory.

Povinné nošení respirátorů na venkově

To byl pohled do měst, teď ještě nabídneme reportáž z jedné z moravských vesnic - i tam je nutné nové opatření na některých místech dodržovat.

Uzavřené mateřské školy

Deseti-tisíce rodičů po celé republice čekají, jestli se mezi novými vládními nařízeními objeví taky uzavření mateřských škol. Podle ministra školství Roberta Plagy vláda k tomuto kroku přistoupí až v poslední řadě, koronavirus se ale ve školkách objevuje

Očkování seniorů

Hromadné očkování seniorů zorganizovala Městská část Brno-Židenice ve spolupráci s místní vojenskou nemocnicí. Hlásit se mohli lidé nad 80 let, a to i ti, kteří se sami nezvládli zapsat do rezervačního systému.

Vouchery pro kreativní tvůrce

Na propagační videa, fotky i webový design můžou menší jihomoravské firmy uplatnit takzvané Kreativní vouchery. Význam projektu, který zároveň podporuje lokální kreativce, roste - zvlášť v této době, kdy se firmy bojí investovat vlastní peníze.

Jarní počasí

Podle kalendáře by měla být tuhá zima, ve skutečnosti dnes ale počasí na jižní i východní Moravě připomínalo jaro. Třeba na Slovácku teploty na přímém slunci atakovaly 20 stupňů. Lidé se proto věnovali pracem, které pro konec února nejsou příliš obvyklé.

Úspěch genové terapie

Léčba rakoviny buněčnou terapií se osvědčila. Aspoň podle lékařů ve Fakultní nemocnici Brno. Tento postup použili poprvé před rokem. Buněčná terapie je obrovskou nadějí pro jinak nevyléčitelné pacienty s konkrétními typy nádorů mízních uzlin a krve.

Nízký počet svateb

Zrušené nebo odložené svatby – i to je důsledek epidemie koronaviru. Snoubenci přicházejí o peníze a musí taky měnit své životní plány. Výrazně nižší počet sňatků ovlivnil i svatební průmysl.

Nová brněnská inscenace

Vzestup a pád brněnského Gatsbyho - to je podtitul nové inscenace divadla 3+KK. Umělci se inspirovali příběhem polistopadového podnikatele Rudolfa Hošny. Svého hrdinu překřtili na krále kovodžínoviny - podle dobového módního hitu.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD