Předání polní nemocnice na výstavišti zdravotníkům, Rakousko zavádí povinnost testů, Stěhování pacientů z Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, Testování na koronavirus je v plánu i u praktiků

Obsah dílu

Rakousko zavádí povinnost testů

Od půlnoci se zpřísní cestování do Rakouska. Nově bude potřeba předložit negativní test na koronavirus, ne starší než 72 hodin. Výjimku mají například pendleři a studenti. Podrobnosti má Veronika Gecová.

Přesuny pacientů

Nemocnicím ve Zlínském kraji docházejí kapacity pro pacienty nakažené koronavirem. Začínají je proto převážet do sousedních regionů.

Nová lůžka se připravují taky v Brně

Polní nemocnici na brněnském výstavišti dnes od zaměstnanců veletrhů a od města Brna převzali zdravotníci z Fakultní nemocnice Brno. Teď mají týden na to, aby ji vybavili přístroji a zásobili potřebným materiálem.

Plán testovat v ordinacích praktických lékařů

Testovat lidi na koronavirus i v ordinacích praktických lékařů plánuje ministerstvo zdravotnictví. Kapacita většiny odběrových míst už je na maximu. Praktičtí lékaři ale mají informace o plánu zatím jen z médií - podle nich jde o nepřipravený projekt.

Rozšíření používání antigenních testů

Možnost nechat se otestovat nabídne od příští týdne taky brněnská organizace Podané ruce. Na výstavišti si zájemci můžou zaplatit takzvané antigenní testy, které využívá i město Brno pro zaměstnance svých organizací. Hygiena je ale zatím neuznává.

Dušičky ve Zlínském kraji

Největší nápor lidí, kteří si chtějí připomenout své zemřelé na místě jejich posledního odpočinku, očekávají provozovatelé hřbitovů o víkendu. Bude ale nutné dodržovat při tom vládní nařízení související s epidemií.

Přípravy na Dušičky

Brány hřbitovů nechávají správci během dušičkového období otevřené déle než obvykle. Stejně to bude i letos. Více podrobností, na jaká opatření se lidé musejí v souvislosti s Dušičkami připravit a co je jinak než v předchozích letech.

Vyšetřování dalšího znečištění Bečvy

Zvýšené množství niklu prokázaly rozbory vody z řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí - Juřince, kde se v úterý odpoledne vytvořila na hladině pěna. Kyanid, který do řeky unikl víc než před měsícem, tentokrát analýza vzorků nepotvrdila. Případ stále šetří poli

Distanční výuka v dětských domovech

Zákazy návštěv, omezené vycházky. Přísnější opatření mění i režim v dětských domovech. Složitá je tam hlavně distanční výuka, na kterou často chybí vybavení. V brněnském Domově dětí Dagmar pomáhají učitelé i osobně.

Nepotřebné počítače pro potřebné

Brněnské kavárny pomáhají rodičům - samoživitelům. Spustily projekt, kdy od lidí vybírají nepotřebné počítače i telefony. Ty potom poskytnou rodinám v tíživé finanční situaci. Elektronika poslouží jejich dětem při distanční výuce.

Rekultivace kamenolomu v Olšanech

Kamenolom v Olšanech na Vyškovsku prochází rekultivací - ta pomůže navrátit bývalý těžební prostor zpátky do okolní krajiny. Pak by se měl zpřístupnit turistům. Práce tam potrvají ještě zhruba dva roky.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD