Situace ovocnářů v regionu (první burčák, sběr ovoce a následné pálení). Budoucnost projektů pro lidi bez domova v Brně. Postřik proti komárům. Chátrající rozhledny

Obsah dílu

První letošní burčák

První letošní burčák z domácích hroznů ochutnají lidé už tento pátek. Vinaři sbírají rané odrůdy a připravují nápoj k prodeji. Letos přibližně o týden později než v loňském roce. V Česku ho lze oficiálně prodávat už od 1. srpna.

Úroda ovoce

Teď pohled do sadů - letošní úroda švestek bude po letech nadprůměrná. Vyplývá to z odhadů, které si nechává zpracovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Sklizeň meruněk byla naopak hodně pod pětiletým průměrem.

Závlahové systémy

Sadaři nebo zemědělci se velmi intenzivně zajímají o počasí, případně o situaci ohledně sucha. V boji s ním by měly pomoci závlahové systémy. Jeden může v budoucnu vyrůst u dolní Novomlýnské nádrže.

Srážka vlaků v Jihlavě

Na nádraží v Jihlavě se dnes ráno srazil nákladní vlak s lokomotivou. Strojvedoucí nákladního vlaku nedodržel předpisy a projel návěst, která mu jízdu zakazovala. Oba stroje vykolejily, nikdo se nezranil.

Projekty pro lidi bez domova

Poslední dny můžou lidé bez domova strávit v centru nedaleko Anthroposu. V sobotu se uzavře. Město ho - spolu s dalšími dvěma - zřídilo v polovině dubna, aby tam v době pandemie koronaviru mohlo soustředit lidi bez přístřeší.

Budoucnost lidí bez domova

Zmiňovaná centra pojmou jen zlomek bezprizorních lidí. Další ze stovek, kteří přežívají na ulici, pak ani nemají zájem, aby se o ně někdo staral. V Brně se s těmi, kteří na ulici pijí alkohol a špiní okolí, strážníci dohadují denně.

Postřik proti komárům

Lesníci na Břeclavsku začali s postřikem proti komárům. V lanžhotském polesí se hmyzu po deštích z minulého týdne začalo opět dařit. Komáři byli v oblasti přemnožení už začátkem července, teď je ale situace podle lesníků i hygieniků ještě horší.

Chátrající rozhledny

V havarijním stavu je rozhledna v Javorníku na Hodonínsku. Na nákladné opravy obec nemá peníze. Dřevěná konstrukce vyrostla jako součást přeshraničního projektu z evropských dotací a od té doby jí přes snahu místních chyběla zásadnější údržba.

Mezinárodní hudební festival Špilberk

Salvy z děla se dnes ozývaly z brněnského hradu Špilberk. Filharmonie Brno tam zkoušela na večerní zahajovací koncert Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Zahraje na něm mimo jiné dvě skladby, ve kterých jsou výstřely z kanonů zapsané přímo v parti

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD