Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne na jižní Moravě a ve Zlínském kraji

Obsah dílu

Turistická sezóna

Hlavní turistická sezóna, letos poznamenaná nemocí covid-19, začala před dvěma týdny. Zatímco před uvolněním proti-koronavirových opatření se ubytovatelé a provozovatelé památek obávali nízkého výdělku, teď jsou některá místa přeplněná turisty.

Lázně a turistická sezóna

Stát přišel v koronavirové krizi i s podporou lázní. Jenže, teď už řada z nich přestala přijímat státní vouchery na pobyt v hodnotě čtyř tisíc korun. Zájem o program Covid lázně totiž překonal očekávání. Lidé už si stáhli přes 94 tisíc poukazů.

Sezóna koupališť

Zatímco turistické cíle se plní, koupaliště sčítají ztráty. Část bazénů musela dokonce na některé dny zavřít úplně. Nejdřív kvůli koronaviru, pak kvůli výkyvům počasí. Tropické dny střídají deštivé s teplotami pod dvacet stupňů Celsia.

Situace na Dornychu

Vedení Brna chce zpřehlednit problémovou situaci u Vaňkovky. Jak jsme vám říkali včera, dopravu tam komplikuje zúžená křižovatka a dva zrušené přechody. Náhradní trasa pro chodce měří skoro kilometr.

Dobrovolnická práce v klášteře

Do cisterciáckého opatství Porta Coeli ((porta céli)) v Předklášteří na Brněnsku se po roce vrátili dobrovolníci, kteří pomáhali s opravami rozsáhlého chátrajícího areálu. Pracovali zdarma.

Nedostatek sazenic stromů

Lesníci, kteří řeší kůrovcovou kalamitu mají potíže se znovu-zalesňováním vzniklých pasek. Pro obnovu lesa totiž preferují odolnější listnaté stromy, hlavně duby a buky. Snaží se je sice pěstovat sami, sazenice ale nedostačují a musí se dokupovat.

Koronavirus na Jihlavsku

Na Jihlavsku od dnešní 15cté hodiny znovu platí povinnost nosit roušky. Rozhodl o tom krizový štáb poté, co v okrese za týden přibylo 14 nemocných Covidem 19. Zakrýt si nos a ústa musí lidé hlavně ve vnitřních veřejných prostorách. Výjimku má stravování.

Úsekové měření na Znojemsku

Více než 5 tisíc přestupků během dvou měsíců. Čísla, která popisují fungování úsekového měření rychlosti ve znojemské části Kasárna. S intenzitou dopravy a překračováním předepsané rychlosti tu mají problémy dlouhodobě.

Kuličky z brněnského orloje

Hře její tvůrci přezdívají brněnská keška. V těchto dnech je to jediný způsob, jak získat skleněnou kuličku, která normálně vypadává z hodinového stroje na náměstí Svobody.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD