Ztráty obcí a kompenzace od státu. Půl roku od zavedení povinnosti čipovat psy. Dohled na třídění odpadů

Obsah dílu

Samosprávy řeší výpadky z rozpočtu

Velké výpadky ve svých rozpočtech kvůli pandemii teď řeší obce, města i kraje. Řádově jde o miliony až miliardy korun. Víc peněz totiž musely dát na opatření proti šíření koronaviru, podílejí se i na vládou vyhlášené pomoci drobným podnikatelům.

Kompenzace obcím

Výpadek v daňových příjmech zasáhl v Česku všechna města i obce. Bez ohledu na jejich velikost i lokalitu. Škrtat budou i v Boršicích na Uherskohradišťsku. Za pět měsíců obec přišla o 2 miliony korun.

Čipování psů

Už téměř půl roku musí mít majitelé své psy označené identifikačním mikročipem, jinak riskují pokutu. Zákon, který jim to nařizuje, má usnadnit návrat ztracených psů. Podle útulků ale řada zvířat pořád čip nemá nebo je majitelé zase nikam nezaregistrují.

Dohled na třídění odpadu

Místo do sběrného dvora k popelnicím. Tak řeší někteří lidé problém s přebytečným odpadem, který nepatří do komunálu. Odpad přitom neobtěžuje jen obyvatele města, ale i svozové společnosti. S problémem se potýkají třeba v Kyjově. Radnice tam proto v blízk

Následky bouřek

Šumvald na Olomoucku je kvůli odstraňování následků povodní uzavřený, vjet tam můžou jen obyvatelé a záchranné složky. O uzavření požádal krizový štáb obce. Na místě je Kateřina Golasovská.

Setkání předsedů vlád V4

Zámek v Lednici centrem středoevropské politiky. Zítra se tam sejdou předsedové vlád visegradské skupiny. Setkání pořádá premiér Andrej Babiš. Kvůli přípravám je zámek dnes a zítra pro veřejnost uzavřený.

Architektura Adolfa Loose

Estetika bez ozdob, nová koncepce prostoru pro bydlení. Život a dílo jednoho z propagátorů architektonické strohosti Adolfa Loose ode dneška až do konce roku připomíná výstava na hradě Špilberk.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD