Regionální doprava v JMK a ZLK. Podmínky cesty do Chorvatska. Nový prohlídkový okruh ve Valtickém zámku. Začal samosběr jahod. Konec hlášení na nádražích

Obsah dílu

Doprava a cestování

Vnitrostátní autobusová i vlaková doprava v Česku se pomalu vrací do normálu. Dopravci postupně obnovují regionální i dálkové linky. Dnes se například na svou trasu z Brna do Prahy vrátily autobusy společnosti Flixbus.

Doprava a cestování

Pravidla pro individuální cesty do zahraničí se ale v těchto dnech postupně uvolňují. Například do oblíbeného Chorvatska se dá dojet autem bez větších obtíží. Přesvědčila se o tom i kolegyně Barbora Měchurová.

Doprava a cestování

K normálu se postupně vrací i městská hromadná doprava v Brně. Od poloviny března fungovala podle prázdninových jízdních řádů. Teď na nejvytíženějších linkách přibývají spoje a intervaly mezi nimi se zkracují.

Protest proti chráněnému bydlení

Tři stovky obyvatel Drahanovic na Olomoucku se v petici ohradily proti plánům kraje postavit tam bydlení pro mentálně hendikepované. Podle odpůrců by se kvůli tomu mohla snížit hodnota okolních nemovitostí, místní se taky bojí o bezpečí svých děti.

Nová trasa valtického zámku

Novou prohlídkovou trasu otevřou v červnu na zámku ve Valticích na Břeclavsku - ponese odkaz posledního Lichtenštejna vládnoucího právě z Valtic - Františka I. Památkáři zároveň tak chtějí snížit nápor na tamní dosud jediný prohlídkový okruh.

Kontroly kamionů se dřevem

Přetížené kamiony převážející klády z lesů ničí silnice na Vysočině. Výjimkou nejsou ani nehody, kdy špatně ukotvený náklad někoho vážně zraní. Právě na nákladní auta naložená dřevem se dnes zaměřila policie.

Začal samosběr jahod

Na několika místech začal samosběr jahod. Poprvé dnes otevřela třeba nová jahodárna v Podolí na Brněnsku. Lidé si tam můžou přijít natrhat ovoce do vlastních nádob a košíků.

Konec znělek na nádraží

Od poloviny června zmizí z tuzemských vlakových nádraží znělky, které byly řadu let součástí hlášení. Ke každé stanici patřila jiná písnička - teď je nahradí jednotný gong. Správá železnic chce hlášení sjednotit.

Restaurovaná tapiserie v Jevišovicích

Zrestaurovaná tapiserie s názvem Hostina bohů je k vidění na Starém zámku v Jevišovicích. Vzácné dílo dosud leželo v depozitáři Moravského zemského muzea, nedávno ale prošlo rukama odborníků Moravské gobelínové manufaktury.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD