Vysokorychlostní železnice, Černí pasažéři v brněnské MHD, Protesty řidičů kamionů

Obsah dílu

Vysokorychlostní železnice

Dvouset-kilometrovou rychlostí dnes projel vlak úsekem trati mezi Břeclaví a Brnem. Šlo o jednu z prvních zkušebních jízd s takto vysokou rychlostí a s novým zabezpečovacím systémem. Aby se tak cestovalo běžně, je třeba koridor upravit.

Nízká rychlost na železnici

Na jedné straně plánuje správa železnic vysokorychlostní tratě, na druhé straně stále existují úseky, kde mohou vlaky jezdit jen padesáti-kilometrovou rychlostí. Jde o tratě, které vznikaly před víc než sto lety.

Blokáda dopravců

My se na bývalý hraniční přechod se Slovenskem na dálnic D2 podíváme ještě živě - dopravní situaci tam sleduje Markéta Chumchalová.

Nové bydlení pro hendikepované

Převážně optimistická. Zástupci Náměště na Hané a Olomouckého kraje tak mluví o jednáních, která by měla vést k novému bydlení pro hendikepované.

Černí pasažéři

Čím dál míň lidí v brněnské hromadné dopravě jezdí načerno. Loni revizoři bez jízdenky přistihli 55 a půl tisíce lidí, to je o 3 a půl tisíce míň než v roce předchozím.

Zvelebování brněnských lokalit

V Brně se v uplynulém roce podařilo změnit některé dlouhodobě zanedbané lokality - například místo továrny Vlněna vyrostla nová čtvrť, nové budovy postupně přibývají taky v areálu Zbrojovky.

Nákup nevyužívané budovy banky

Nevyužívanou budovu Komerční banky v centru Uherského Hradiště koupí město. Zapaltí za ni 5-a-30 milionů korun. Na odpoledním mimořádném zasedání tak rozhodli zastupitelé. Byl u toho redaktor Luboš Dostál.

Těžba štěrkopísku

Těžba štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku je zase o něco blíž. Ministerstvo životního prostředí odmítlo námitky jihomoravského hejtmanství a taky desítek obcí proti těžbě.

Údržba lednických skleníků

Údržba a úklid - to teď mají na starost zahradníci a zahradnice ve skleníku lednického zámku. Postarat se musí o 300 druhů mnohdy exotikých rostlin.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD