Výročí okupace, Protest za boj proti klimatické změně, Kontroly bezpečnostních pásů

Obsah dílu

80 let od okupace

Před 80-ti lety se začala psát jedna z nejtemnějších kapitol československých dějin. Německá vojska tehdy obsadila území zredukované už předtím Mnichovskou dohodou, a prohlásila ho za Protektorát Čechy a Morava.

Okupace v Brně

Nacistické jednotky obsadily Brno 15. března 1939 v dopoledních hodinách. O dva dny později přijel do města sám Adolf Hitler. Na události v ulicích reagoval okamžitě i tehdejší tisk - pátrala v něm Veronika Váchová.

Pamětnice vzpomínají

Jedním z míst, kde jsou vzpomínky na nacistickou okupaci stále patrné, je bývalá věznice na Cejlu v Brně. Dnes se tam sešly dvě ženy, které tam za války byly vězněny. Oběma je přes 90 let.

Nové sanitky pro záchranáře

8 nových sanitek převzali řidiči jihomoravské záchranné služby. Ode dneška jsou nasazené na různých základnách po celém kraji. Na vybavení jedné dodávky pracují technici kolem 8mi set hodin, věnuje se tomu několik firem v republice.

Protest kvůli klimatu

Náměstí Svobody v Brně dnes zaplnili středoškoláci. Podle odhadu strážníků se jich tam sešlo asi 800. Demonstrovali za to, aby politici aktivně řešili klimatické změny. Stávka studentské iniciativy Fridays for future se konala po celém světě.

Bezpečnostní pásy

Na to, jestli jsou řidiči připoutaní, se tento týden zaměřili policisté v celé republice. Bezpečnostní pásy hrají při dopravních nehodách stále zásadní roli a mají velký vliv na případné zdravotní následky.

Připomínka okupace v Dolních Vilémovicích

V Dolních Vilémovicích na Třebíčsku - rodišti člena skupiny Antropoid Jana Kubiše - sleduje pietu kolega Radovan Daněk.

Pieta ve Valašském Meziříčí

Teď už míříme do Valašského Meziříčí, kde dnes taky vzpomínali na oběti nacistické okupace. byl u toho Jan Šrůtek.

Kácení v parcích

Sucho a škůdci - to jsou hlavní důvody, proč se teď - v období vegetačního klidu - kácejí stromy v městských lesích a parcích. A neujde to lidem, kteří se kvůli tomu častěji obracejí na inspekci životního prostředí. Oprávněných stížností je ale jen zhruba

Robotická ruka pro sochaře

Nové robotické pracoviště otevřeli na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Hlavní výbavu tvoří robotická ruka s frézovací hlavou. Díky ní můžou studenti snadno a mnohem rychleji pracovat s měkkými materiály. A vytvářet z nich až něk

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD