Chalupa je hra → 26. 9. 2020

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2010
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Rekonstrukce staré usedlosti s úctou k tradici

27. 10. 2009 17:30 ČT1

Paní Dana z Víru se před dvěma lety rozhodla zrekonstruovat tamější bývalý hostinec U Fialů. V chalupě, ve které strávila dětství maminka jejího muže, dnes už Dana zařizuje interiéry a vybavuje pokoje zrestaurovaným nábytkem, ale…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 17861

Mohli jste vidět

26. 9.
2020

Novými dveřmi vstupte do minulosti

Pan Filip je mladý muž z Herálce. Před nedávnem začal stavět nový dům, ale ve výsledku by měla roubená chalupa ze smrkového dřeva připomínat původní obydlí zdejšího kraje. A tak škvíry mezi dřevěnými trámy vyplňuje tak jako kdysi mechem a ovčí vlnou, na dveře a okna shání staré panty a kování anebo mu kovář vyrábí repliky těch původních.

Tipy na výlet

Městské muzeum a galerie Svratka

Vysočina je mezi malíři-krajináři vyhlášena jako ideální inspirace pro jejich uměleckou tvorbu. V Městském muzeu a galerii Svratka se dostanete do období 1. republiky jako lusknutím prstu. A jestli máte dobové peníze, tak si tady můžete i nakoupit. Je tady imitace městečka z období 1. republiky. Najdete zde školu, Hájkovo kožešnictví, Kolářství a výrobu lyží Ehrenberger, která má dodnes kontinuitu a pokračuje výrobou hokejek. K nahlédnutí je i dílna ševce, koloniální obchod včetně trafiky, spořitelna, hrnčířská a klempířská dílna. Autoři expozice si pohráli i s takovými detaily, jako jsou noviny v místní trafice. Všechny plátky jsou ze shodného data, takže máte opravdu pocit, že jste se posunuli v čase. Když stoupáte nahoru po schodech do muzea, uvidíte spoustu dobových plakátů, které vás provedou časem. Než se vyšplháte nahoru do 2. patra, vrátíte se až do 30. let.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Na Vysočině se až do dnešních dnů dochovala pěkná řádka roubených staveb. Jednu takovou buduje i pan Filip.

Pusťte si pořad

iVysílání