Chalupa je hra → 28. 9. 2020

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2009
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Kachlový sporák jako stavebnice

3. 3. 2009 17:30 ČT1

Tentokrát zamířil štáb pořadu "Chalupa je hra" do vesničky, která leží na hranici Vojenského újezdu Březina. Hostitelem bude místní hajný pan Funk, kterému dosloužil starý kuchyňský sporák. A protože v obci není…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 16637

28. 9.
2020

Rekonstrukce staré usedlosti s úctou k tradici

Paní Dana z Víru se před dvěma lety rozhodla zrekonstruovat tamější bývalý hostinec U Fialů. V chalupě, ve které strávila dětství maminka jejího muže, dnes už Dana zařizuje interiéry a vybavuje pokoje zrestaurovaným nábytkem, ale ještě před rokem vyvážela ze světnic hromady suti.

Tipy na výlet

Kunštát

Na pověstném kunštátském jarmarku zaplavily náměstí stánky stovek keramiků z celé republiky. Nás ale pochopitelně zajímala hlavně keramika kunštátská. Hrnčíři kdysi vyráběli hlavně keramiku kuchyňskou, ale objevuje se také keramika kamnářská. Největší rozmach nastal v 17. století, když se skupina hrnčířů sjednotila v cech. Současná kunštátská dílna byla založena roku 1882 panem Františkem Brablecem, který se zabýval především výrobou obkladů na kachlová kamna. V roce 1911 dílnu převzali jeho synové Petr a Karel Brablecovi. Přes všechny dobové a režimní peripetie dílna nikdy nepřerušila svou činnost a dnes jako jediná může používat označení Kunštátská keramika.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Zveme vás do Víru. Nikoliv do víru vášně, ale do obce tohoto jména, kde už více než rok oživuje statečná Dana zašlou slávu bývalého hostince U Fialů.

Pusťte si pořad

iVysílání