Chalupa je hra → 19. 1. 2019

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2008
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Vodní elektrárna ve starém mlýně

17. 2. 2009 17:30 ČT1

Tentokrát vyrazil štáb pořadu do míst, která jsou obklopena i historicky spjata s vodou, na Sedlčansko. Poblíž malinké obce Brzina stojí starý vodní mlýn, který ještě v 60. letech minulého století sloužil ke svým účelům. Přestože…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 15561

Mohli jste vidět

19. 1.
2019

Krbová vložka v cihlovém kabátě

Nedaleko Zlína se mezi kopci Hostýnských vrchů skrývá malinká obec Vlčková, ve které ještě v minulém století klapaly tři vodní mlýny. V jednom z nich teď našli své útočiště mladí manželé Ota a Mirka. V jejich mlýně se už mouka nemele. Místo mlýnského kola se tady točí hrnčířský kruh. Mirka s Otou jsou totiž keramici. Starý mlýn už částečně zrekonstruovali, teď by rádi vyřešili vytápění domu. Ota proto bude pod dohledem odborného poradce inženýra Kani obezdívat krbovou vložku v kuchyni, která díky důmyslným rozvodům vytopí celé stavení.

Odborný poradce: Jan Kania

Tipy na výlet

Hrad Lukov

Dnes se vypravíme na schůzku s Davidem Juříčkem. Podobně jako Ota momentálně rekonstruuje. Ale zdění mu bude trvat o něco déle. David Juříček je členem sdružení hradu Lukov. Tento hrad se nachází asi 3 km nad stejnojmennou obcí a svou rozlohou včetně podhradí je jedním z největších hradů na Moravě. Hrad byl pravděpodobně založen na počátku 13. století na dominantním vrcholu jednoho z kopců Hostýnských hor k ochraně moravsko - uherského pomezí. Je nepochybné, že v této době byl v držení královské koruny. Na počátku 14. století se stal majetkem mocného rodu Šternberků, o čemž svědčí zmínka z roku 1332. Posledním zábleskem slávy hradu je období třicetileté války. Po vypálení a poničení opevnění ustupujícími švédskými oddíly hrad postupně chátral, až byl na konci 18. století posledními majiteli, rodem Seilernů, definitivně opuštěn. Teprve v osmdesátých letech minulého století se začalo s prvními záchrannými opravami. Spolek přátel hradu Lukova vznikl na jaře roku 1990 sdružením zájemců o historii a především o zlepšení neutěšeného stavu zdejší zříceniny.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Mladí keramici Mirka s Otou nás pozvali do obce Vlčková, do jednoho ze tří zdejších mlýnů. V době, kdy mlýn kupovali, byl jen částečně zrekonstruovaný a obyvatelný.

Pusťte si pořad

iVysílání