Chalupa je hra → 20. 1. 2019

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2008
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Kulatý dům ze slámy, hlíny a dřeva

28. 12. 2010 17:30 ČT1

Mladí manželé Petr a Jitka dlouho váhali, jestli opravovat starou chalupu, nebo si postavit v přírodě nové stavení. Nakonec zvítězila druhá varianta. Petr tvrdí, že sice nejsou žádní "zelení aktivisté", ale mají rádi…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 14590

Mohli jste vidět

20. 1.
2019

Vodní elektrárna ve starém mlýně

Tentokrát vyrazil štáb pořadu do míst, která jsou obklopena i historicky spjata s vodou, na Sedlčansko. Poblíž malinké obce Brzina stojí starý vodní mlýn, který ještě v 60. letech minulého století sloužil ke svým účelům. Přestože se v objektu dochovala podstatná část původní mlýnice, mouka už se tady asi mlít nebude. Ve 30. letech bylo původní mlýnské kolo nahrazeno turbínou. A právě turbína by měla začít co nevidět zase pracovat. Současný majitel mlýna, pan Jiří, chce obnovit náhon a pomocí turbíny bude ve mlýně vyrábět elektřinu.

Tipy na výlet

Kunzlův mlýn

Na Sedlčansku v minulosti fungovalo kolem sedmi desítek mlýnů. Z některých se staly obyčejné chalupy, některé zchátraly, jen několik z nich se podařilo současným majitelům obnovit. Jedním z nich je i Kunzlův mlýn. Jeho původní název je Šourkův mlýn a našli jsme jej zcela o samotě, obklopený lesy a loukami v údolí potoka Brziny, asi kilometr severozápadně od stejnojmenné osady. V roce 1971 dostal mlýn nové vodní kolo o průměru 3,5 m a výkonu 7 HP. To pohání pilu a vyrábí elektřinu pro potřebu mlýna. To ovšem dokáže i Francisova regulační horizontální turbína, která pohání asynchronní generátor a vyrábí elektřinu pro chod celé farmy, kterou tady majitelé mlýna před lety vybudovali. Přebytky elektřiny pak dodávají do sítě.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Zamiřte s námi kousek za Sedlčany, do osady zvané Smrčí. První zmínka o zdejším mlýnu pochází z roku 1871, kdy původní majitel pan Šetina požádal o zápis do vodní knihy ke zprovoznění mlýna. Mlýn sloužil ke svým účelům zřejmě až do 50. možná 60. let minulého století.

Pusťte si pořad

iVysílání