Chalupa je hra → 19. 10. 2014

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2008
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Jak vylepšit břizolitovou fasádu

8. 9. 2009 17:30 ČT1

Když se řekne Třeboňsko, každému se určitě vybaví rybníky, hluboké lesy a malebné vesničky s typickými jihočeskými usedlostmi. V malé vesničce Ponědrážka mají chalupu manželé Michaela a Rudolf z Prahy, ale jejich stavení…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 16850

Mohli jste vidět

19. 10.
2014

Eko toalety, záchody bez žumpy a bez zápachu

V Janově nad Nisou, ve vyhlášeném lyžařském i turistickém středisku má svou chalupu pan Martin. A protože se Martin i jeho rodina chovají šetrně k nádherné přírodě Jizerských hor, rozhodli se pořídit si na chalupu tzv. ekotoaletu. Tu nazývají odborníci toaletou budoucnosti a považují ji za přirozenou součást ekologického hospodaření. Překvapí vás, že tento záchod nepotřebuje žádnou vodu, neprodukuje žádný odpad a uzavírá cyklus živin. Takové sice bývaly i toalety minulosti - klasické latríny. Ale doba pokročila a ekotoalety, přestože nezatěžují životní prostředí, poskytují i určitý komfort 21. století.

Odborný poradce: Michal Kinský

Tipy na výlet

Seibtův vrch - železná rozhledna

Na Seibtově vrchu, který se tyčí nad Janovem nad Nisou, stojí nejstarší železná rozhledna v českých zemích – Slovanka. Původně tady rozhledna vůbec nemusela stát. Byla totiž vyrobena jako exponát rakouských železáren na výstavu ve Vídni. Obyvatelé osad kolem Josefova Dolu jej ale odkoupili a slavnostně tady byla uvedena do provozu v r. 1887. Slavnostního otevření se tehdy zúčastnilo na 5 000 lidí a na dobrovolném vstupném bylo vybráno více peněz, než stála celá výstavby rozhledny. V 90. letech minulého století byla už poměrně zchátralá stavba zrekonstruována a poté zapsána na seznam kulturních památek. Je vysoká 14 m. Na vyhlídkovou plošinu vede úzké točité litinové schodiště. Za příznivého počasí z věže dohlédnete nejen na Ještěd, ale i do Krkonoš nebo Českého ráje.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Chalupářský štáb tentokrát zavítá do Janova nad Nisou. Chalupu pana Martina vybavíme ekotoaletou.

Pusťte si pořad

iVysílání