Mluvme o tom nahlas a bez zábran! Liam Neeson v roli muže, který boural vžitá tabu na téma lidské sexuality. Americký životopisný film (2004). Dále hrají: L. Linneyová, O. Platt, J. Lithgow, T. Curry a další. Režie Bill Condon

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Alfred Charles Kinsey (23. 6. 1894 – 25. 8. 1956) vyrůstal v rodině s přísnou výchovou nekompromisního otce, který ho poslal studovat na technickou školu. Kinsey se však svému otci postavil a z techniky odešel na biologii. Dlouho potom studoval chování a vývoj žlabatek (druh hmyzu). Později se začal věnovat zkoumání sexuálního chování lidí – tedy tématu naprosto neprobádanému.

Poměrně rychle se mu podařilo získat několik desítek dobrovolníků, se kterými vedl rozhovory. Poskytovali mu svá nejosobnější data. Na základě toho dospěl k názoru, že sexuální praktiky, které většina lidí považuje za nenormální, špatné nebo minimálně pohoršující, jsou vlastně velmi rozšířené. Jen díky tomu, že se o nich nemluví, jsou veřejností považovány za nevhodné.

Ve svém výzkumu pokračoval dál a dobrovolníků získal mnohem více, stejně jako před tím žlabatek. Rovněž získal finanční granty na podporu svého projektu a způsobil doslova poprask v médiích. Na jeho knihy, kterých vydal hned několik, a na otevřené diskuze o sexu ale veřejnost připravena nebyla. Přestože se snažil celý projekt brát jako vědeckou práci, chtě nechtě se z toho časem stala osobní záležitost a spoustu experimentů v oblasti sexu dělal osobně. Od začátku se pohyboval na tenkém ledu, až nadace přestala jeho projekt zcela financovat. Nakonec zemřel v domnění, že jeho práce neměla smysl.

Roli Alfreda Kinseyho ztvárnil Liam Neeson.

Liam Neeson
herec

Liam Neeson

* 7. 6. 1952


Originální názevKinsey
Stopáž113 minut
Rok výroby 2004
 ST 4:3
ŽánrFilm