Neobyčejné hrdinství obyčejného člověka. Skutečný příběh novodobého Oskara Schindlera. Britský koprodukční film (2004). Hrají: D. Cheadle, S. Okonedoová, N. Nolte, J. Phoenix, J. Reno a další. Režie Terry George

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Hotel Des Milles Collines v africkém Kigali byl až dosud, do onoho jara roku 1994, oázou klidu, turistickým rájem, otvírajícím svou pohostinnou náruč desítkám, stovkám bohatých zahraničních návštěvníků. A jeho provozní manažer Paul Rusesabagina pevně věří, že tím vším může zůstat i nadále. I nyní, v dobách vzedmutých etnických střetů mezi Tutsii a Hutuy. Věří, že Hutuové nepozvednou zbraň, aby se pomstili dříve belgickými kolonizátory privilegovaným Tutsiům. Ostatně mírová smlouva mezi znepřátelenými stranami je na spadnutí, a v zemi jsou početné mírové jednotky OSN. Netuší, jak krutě se mýlí. Že desetiletí potlačovaná národnostní nesnášenlivost a nenávist vybublá jako gejzír sopky a smete vše, co se jí postaví do cesty. A že jeho hotel se pro desítky, stovky ohrožených lidí stane jedinou nadějí na záchranu, na přežití.

Irský scenárista a režisér Terry George, který začínal svou tvůrčí dráhu jako novinář, se ve svých filmech věnuje převážně politickým tématům (Ve jménu otce, Boxer, Hartova válka atd.). V dramatu Hotel Rwanda se zaměřil na děsivou genocidu milionu lidí, jež se před zraky apatické světové veřejnosti odehrála během sta dní roku 1994 v africké Rwandě. Přináší tu skutečný příběh muže, z něhož genocida udělala hrdinu, který před vyvražděním zachránil více než dvanáct set padesát lidí.

Mimořádně silný, působivý snímek byl nominován na tři Oscary (Don Cheadle nominace na nejlepšího herce, Sophie Okonedoová – herečka ve vedlejší roli, plus nominace za scénář), a i když nakonec žádného nezískal, je nesporně jedním z nejlepších snímků, snažících se – podobně jako např. známá Vražedná pole – upozorňovat veřejnost na tragické události, k nimž by svět neměl mlčet.

Originální názevHotel Rwanda
Stopáž117 minut
Rok výroby 2004
 ST
ŽánrFilm