Jak přežít v džungli

Klikněte pro větší obrázek Lidé mají představu o džungli jako o obrovském tmavém deštném pralese, ve kterém se lze pohybovat jen s mačetou. Ve skutečnosti je skoro polovina džunglí kultivovaná.

Několik znalostí a schopnost improvizovat nám pomůže při nedobrovolném pobytu v džungli, kde se především nesmíme bát být sami. Strach vede k panice a panika radikálně snižuje šance na přežití. V džungli je všeho dostatek – příroda poskytuje vodu, potravu a spoustu materiálů ke stavbě přístřešku.

Počasí

Vysoké teploty, hodně srážek a vlhkost jsou charakteristické pro rovníkové oblasti a subtropy. V nízkých polohách se teploty pohybují od 10 do 35 stupňů. Srážky jsou vydatné, někdy doprovázené blesky a hřměním.

Hurikány, cyklony a tajfun se objevují nad mořem a způsobují vlnobití. Proto když vybíráme přístřešek, myslíme na možné záplavy. Tropický den a noc jsou stejně dlouhé. V džungli se nestmívá, rychle padne tma. Musíme proto myslet na to, že začít hledat tábořiště bychom měli nejpozději v 15:00.

Pohyb v džungli

Je velmi malá pravděpodobnost, že budeme zachráněni uprostřed husté džungle, musíme se sami dopravit někam blíže k civilizaci. Pokud jsme se stali obětí dopravní nehody, to nejdůležitější, co bychom si měli odnést z letadla, pokud je to možné, jsou mačeta (nějaký ostrý nástroj), kompas, lékárnička, padák nebo jiný materiál, který lze využít jako moskytiéru a přístřešek.

Klikněte pro větší obrázek S trochou praxe není pohyb v houštinách a džungli tak složitý. Chránit se musíme hlavně před deštěm, sluncem a hmyzem. Když putujeme džunglí, měli bychom se úplně zahalit, abychom byli co nejvíce chráněni před hmyzem a horkem. Oděv by se měl často prát, aby neshnil. Nemá cenu nosit oděv nepromokavý, protože se pod ním zpotíme. Nejcennější věci si zavěsíme na krk, abychom je neztratili tím, že by se lehce odtrhly o porost.

Vždy mějme dlouhé rukávy a dlouhé nohavice, abychom se vyhnuli škrábancům a řezným poraněním. V džungli se i malé škrábnutí může rychle proměnit v nebezpečnou infekci. Proto vždy okamžitě ošetříme jakékoli zranění, byť sebemenší. Chůze, vlhkost a intenzivní námaha představují neustálé nebezpečí vyčerpání, proto je třeba neustále mít dostatek vody.

Vždy a při každém kroku je třeba být ostražitý. Nemůžeme se soustředit pouze na bezprostřední okolí, džungli je třeba sledovat jako celek. Buďme pohotoví a pohybujme se pomalu. Užívejme mačetu, ale nesekejme bezhlavě kolem sebe, zbytečně bychom se unavili. Při sekání sekejme směrem vzhůru, abychom omezili hluk. Na rozdělení rostlin užijeme tyč, ta také pomůže k ochraně před hadem, mravencem nebo pavoukem. Snažme se vyhýbat neproniknutelným houštinám, volme raději prostupnější místa. Na pochod se vydáváme jen za denního světla.

Klikněte pro větší obrázek Tyčí si vždy rozhrneme prostor před sebou, abychom nešlápli na štíry nebo do mraveniště. Zbytečně se nezachytáváme okolního porostu, jeho trny by nás mohly poranit, nepřelézáme ležící kmeny, pokud je můžeme obejít, neboť mohou být kluzké a hrozí nám zranění. Pokud jsme dezorientovaní, sledujme stezky po zvířatech, mohou vést k vodě nebo na mýtinu.

Voda

Přestože je vody hojně, můžeme mít problém ji najít. A pokud ji najdeme, nemusí být ještě bezpečná. Někdy je zdrojem vody vinná réva, kořeny, palmy a rosa, bambus, banánovník a kokosy. U dalších plazivých rostlin musíme nejprve vyzkoušet, zda není jejich tekutina závadná či dokonce jedovatá. Po naříznutí lodyhy sledujeme vytékající šťávu, pokud je bílá a mléčná, raději ji nekonzumujeme. Pokud je čirá, může být poživatelná. Necháme si na dlaň vytéci kapku, a pokud nezmění barvu, nezapáchá a není nahořklá nebo kyselá, můžeme ji konzumovat.

Zvířata jako znak vody

Zvířata nás většinou dovedou k vodě. Většina z nich pravidelně potřebuje pít. Pasoucí se zvířata se nacházejí vždy v blízkosti vody. Masožravci nejsou dobrým indikátorem blízkosti vody. Vodu získávají pojídáním zvěře a nemusí pít až několik dní.

Někdy nás mohou k vodě dovést také ptáci. Když letí rovně a nízko, směřují k vodě. Když letí od vody, letí pomalu od stromu ke stromu s odpočinkem. Přesto se nespoléháme jen na ptáky. Vydrží létat dlouhou dobu bez napití.

Také hmyz může být nápomocen při hledání vody, hlavně včely a mravenci.

Přístřešek

V džunglích a bažinách bychom měli spát dostatečně vysoko, nikdy přímo na zemi. Důležitá je moskytiéra a nepromokavá střecha. Lůžko si můžeme upravit z hromady větví, na které položíme palmové listy. Nikdy však nebudujeme přístřešek pod kokosovými palmami, kdy by nás padající ořechy mohly vážně zranit, ani v blízkosti vodních toků, kde hrozí záplavy.

Potrava

Klikněte pro větší obrázek Jídla je v tropech dostatek. Džungle nabízí nejrůznější druhy ovoce, jedlých rostlin apod. Nejlepší místo, kde najít potravu, je v okolí vody. Jsme-li oslabeni, neshánějme potravu vysoko ve stromech, hledejme ji při zemi. Nedělejme si ani zásoby, protože jídlo se rychle kazí.

Nebezpečí v džungli

Představuje především jedovatý hmyz a hadi. Musíme být velmi ostražití a opatrní, abychom předešli nebezpečnému kousnutí či uštknutí. Proto nikdy nechodíme bosi nebo odhaleni! Pokud možno nic neodkládáme na zem, a pokud tak učiníme, vždy vše prohlédneme a vyklepeme. Pokud nemáme moskytiéru, použijeme cokoli, co nás v noci ochrání. Částečnou ochranou může být také třeba bahno nebo tuk rozetřený po těle. Také kouř a oheň udržuje hmyz v určité vzdálenosti.