čtvrtek 21. 8. 2014 po půlnoci 01:10 ČT2
ST 

Přežít!

Originální název: I Shouldn't Be Alive V.
Stopáž: 48 minut
Rok výroby: 2011
Zásady pro přežití

Size up the situation (vyhodnoť situaci)

Use all your senses, undue haste makes waste (využij své smysly, aneb práce kvapná málo platná)

Remember where you are (uvědom si, kde se nacházíš)

Vanquish fear and panic (potlač strach a paniku)

Improvise (improvizuj)

Value living (ceň si života)

Act like natives (zachovej se jako domorodci)

Live by your wits, but for now, learn basic skills (zapoj svoje smysly a využij své základní dovednosti)

Jak přežít?

Představte si, že jste se ocitli uprostřed moře jen v nafukovacím člunu. Bez jídla, pitné vody, bez vysílačky a jakéhokoli dalšího vybavení. Bez možnosti uniknout všudypřítomnému ostrému slunci. A široko daleko ani stopy po živé duši, po záchraně. Věděli byste jak se zachovat? Uměli byste získat potravu a pitnou vodu? Tušili byste, jak se ubránit dravým rybám? A hlavně – našli byste v sobě dostatek vůle vydržet nehostinné podmínky? Dokázali byste přežít?

Každým dnem se lidé na celém světě dostávají do situací, o kterých si většina z nás nechce nechat ani zdát. Přitom stačí málo a z poklidné plavby se stane peklo, běžný den se změní v noční můru, dosud nepřestavitelná katastrofická situace se stane reálnou. A to vše nám ještě ztěžuje příroda. Vítr, sníh, bouře, nebo naopak ostré slunce jsou v tu chvíli proti nám. Na následujících řádkách nabízíme pár rad a tipů, které mohou v boji o přežití pomoci.

Bezprostředně po havárii

Nejdůležitější je nepodlehnout panice. Jsme-li obětí nějakého neštěstí, první krok, který musíme udělat, je zachovat klid a vyhodnotit situaci, ve které se nacházíme. Pokud jsme právě přežili automobilovou nebo leteckou havárii, měli bychom se v první řadě vzdálit od místa nehody, abychom předešli možnému poranění v důsledku výbuchu nebo požáru. Pak je ale důležité zůstat na místě. Uvědomme si, že jsme se ocitli v neznámém prostředí a největší chybou by bylo bezhlavě se vrhnout do zkoumání okolí.

Nejdůležitější kroky:

  • dostat se do bezpečí
  • vyhodnotit okolí
  • zhodnotit svůj fyzický stav – ošetřit zranění
  • snažit se zachránit věci, které by mohly být potřebné (vybavení, zásoby atd.)

Poté, co si v klidu uvědomíme, co se přihodilo a se situací se nějak vyrovnáme, měli bychom myslet dopředu a stanovit si jakýsi plán. Samozřejmě, že cílem je zachránit se, najít pomoc, dostat se do bezpečí. Abychom cíle v pořádku dosáhli, potřebujeme si uvědomit bezprostřední priority, kterými jsou:

Přičemž pořadí důležitosti vždy závisí na konkrétní situaci.

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 5025