Úvod » Test » Převrácený svět

Převrácený svět

Přidat do mého PORTu

14. 2. 2007

Převrácený svět

Moderátoři Portu Tereza s Filipem zkoušejí jednoduchý způsob, jak zmást náš mozek: snaží se napsat krátkou větu, ovšem nedívají se přitom na papír, nýbrž do zrcadla. Proč člověk bez tréninku nedokáže takto napsat ani slovo, vysvětlí MUDr. Petr Marusič z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Motole.

Filip: Připravil jsem si pro Terezu zdánlivě jednoduchý úkol. Má napsat na papír větu „Dívejte se na Port“.

Tereza: To snad zvládnu.

Filip: Trik je ale v tom, že se při psaní té věty nesmíš dívat na ruce a na papír, ale pouze do zrcadla.

Tereza: D… tady musím nasadit i … už to začíná … dolů! … počkej, tak je dolů, tak! … a nahoru!

MUDr. Petr Marusič, Ph.D., Centrum pro epilepsie, Neurologická klinika 2. LF UK: Pokud se člověk bude dívat do zrcadla a bude bedlivě sledovat pohyb své ruky, tak ho to bude mást.

Tereza: Já už nenapíšu nic … t jde …

MUDr. Petr Marusič, Ph.D., Centrum pro epilepsie, Neurologická klinika 2. LF UK: My se učíme psát relativně dlouho, v první třídě to většina lidí zvládne, ale nicméně je to docela dlouhé období, ale vlastně tato činnost je naučená. Takže my bychom byli patrně schopni se naučit psát i při sledování ruky v zrcadle, ale není to samozřejmě otázka tří nebo pěti minut, museli bychom to trénovat několik dní nebo několik týdnů.

Tereza: Filip se mi smál, tak se podíváme, jak to půjde jemu. Navíc Filip je levák.

Filip: Na všechno.

MUDr. Petr Marusič, Ph.D., Centrum pro epilepsie, Neurologická klinika 2. LF UK: Jednoduchý způsob, jak to obejít, je, když si přestaneme všímat toho, co se v zrcadle děje, nebo nejjednodušší je zavřít oči a poslepu se podepsat.

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější