Úvod » Test » Trik na hlavu

Trik na hlavu

Přidat do mého PORTu

3. 1. 2007

Trik na hlavu

Na internetu kolují nejrůznější testy, které využívají jednoduchých psychologických úskoků. Zkusili jsme jeden z nich. Přichystejte si tužku a papír!

Hříčku, kterou si teď vyzkoušíme s dobrovolníky z pražského gymnázia, jsem náhodou našla na internetu. Filip ji nezná, takže si ji zkusí taky – a můžete si ji vyzkoušet i doma u obrazovek. Stačí se jenom soustředit.

Tužky a papíry zatím nechte ležet. Za chvíli vám tady na plátně promítnu početní úkoly, které budete zpaměti řešit. Je důležité, abyste se soustředili a nenechali se ničím vyrušovat. Jste připraveni? Jedem!

Teď je to důležité. Teď se připravte – a rychle a bez rozmýšlení napište na papír nějaké domácí nářadí a barvu. První, co vás napadne. Pište, teď!

Ukažte, co jste napsali!

Asi pětina přítomných vybrala kladivo a červenou barvu. Divné, že? Proč tomu tak je, vysvětlí psycholog Tomáš Urbánek.

Doc. PhDr. Tomáš Urbánek, Psychologický ústav AV ČR: Tato hříčka se velmi podobá pokusu s tzv. párovými slovními asociacemi, což jsou jednoduché pokusy, kdy na slovní podnět mám odpovídat prvním slovem, které mně napadne; třeba papír – tužka. Je známo, že slovo kladivo je častou odpovědí na podnět nářadí a červená také. Takže a kombinace se může vyskytovat výrazně častěji než jiné. Pokud někoho napadla jiná kombinace slov, musím ho uklidnit – nesouvisí to s psychickým zdravím.

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější