Úvod » Téma » Hybridní televize

Hybridní televize

Přidat do mého PORTu

13. 4. 2012

Hybridní televize

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) je termín, který najdete v poslední době ve většině odborných časopisů a internetových portálů zaměřených na digitální televizi. Hybridní televize spojuje klasické televizní vysílání s velkým množstvím multimediálních a dalších služeb, jaké poskytuje internet. Hybridní přijímače pro Hbb TV tedy přebírají řadu funkcí, jaké pro vás dosud plnil počítač. Také techničtí a programoví specialisté České televize připravují vlastní aplikace pro HbbTV.

Zpočátku byla černobílá. To bylo dávno. Dřív než rádio. Pak
dostala barvy. Ve třech různých systémech. Roztáhla se do šířky – v poměru
šestnáct ku devíti. Po více než sto letech prošla zásadní změnou –
z analogové se stala digitální. A získala spoustu nových možností. Například
i prostorový obraz. A nejnovější krok? Televize se spojila s internetem. A stala se televizí hybridní. Ve zkratce Hbb TV.

BR. Že by to byl omyl? Říkalo se Hbb. Nejde o omyl. Jsme tu správně. BR je Bayericher Rundfunk. V rozsáhlém areálu Bavorského rozhlasu a televize sídlí kromě studií a provozních budov také Ústav rozhlasové a televizní techniky – IRT. Právě sem jsme se vypravili podívat na to, jak vypadá hybridní televize v praxi. Proč právě sem? Zdejší specialisté se totiž podíleli na vývoji a technických specifikacích nové normy pro Hbb – tedy Hybrid Broadcast Broadband.

V předváděcí místnosti najdete spoustu elektroniky. Například dokonalou prostorovou televizi. Tento ústav jako součást sdružení čtrnácti rozhlasových a televizních stanic veřejné služby je na špičce technického vývoje. Zasvěceně nás o tom informoval zdejší ředitel, Klaus Illgner-Fehns, ale především Klaus Merkel z vývoje technických platforem vysílání.

Naše natáčení se soustředilo především do předváděcí místnosti, vybavené hned několika hybridními televizory i set-top-boxy. Ty názorně dokázaly, že bravurně zvládnou spoustu služeb, na jaké jsme zvyklí zatím jen u počítačů nebo smartphonů. Včetně napojení na webové stránky Portu.

Role průvodce světem hybridní televize se ujal Klaus Merkel. Jak jsme zjistili, klíčovou roli jeho dálkové ovladače hraje červený knoflík. Při exkurzi do světa hybridní televize nás stále provázela tehdejší žhavá událost – demise spolkového prezidenta Christiana Wulfa. Shoda příjmení našeho Klause a kancléřky Merkelové byla ovšem čistě náhodná.

Na HD kanálu německého prvního programu ARD, známého jako Das Erste – Jednička, sledujeme nejprve videotext. Je to dokonalejší verze i u nás známého teletextu. Má kvalitní font a také obrázky. Další službou hybridní televize je elektronický programový průvodce. Přehledná grafika umožňuje snadnou orientaci v jednotlivých programech i dnech, snadno vyhledáte hledaný pořad. Průvodce umožňuje přehrát i upoutávku pořadu.

Červený knoflík, který startuje vstup do říše hybridní televize, nás teď přes vstupní lištu zavedl do Mediatéky, jak tu říkají videotéce čili videoarchivu. Nejprve jsme v oddělení šotů nejznámější zpravodajské relace Tagesschau. Z nabídky si můžete vybrat konkrétní šot a přehrát si jej. Podle abecedy, data nebo jiného klíče si najdete jakýkoli s tisíců pořadů. Klaus nám vybral populární talkshow Reinholda Beckmanna.

Z produkce Bavorské televize pochází Panoramabilder. Přehled stavu počasí a sněhové pokrývky na spoustě míst Německa a Rakouska. Hybridní televize ovšem umožňuje divákovi interaktivitu. Tedy sami si můžete vybrat místo a kameru, kterou se podíváte na stav vaší oblíbené sjezdovky. Hybridní televizi provozují nejen stanice veřejné služby, ale také komerční televize, jako je Pro Sieben. Tak vypadá služba diváckého hlasování. Například k politickým stranám nebo k písničkám hitparády.

Hybridní televize umožňuje spoustu interaktivních služeb, známých z internetu. Třeba teleshopping. Výrobek si na klipu prohlédnete, a pak už pomocí platební karty nakoupíte. Přes spoustu portálů vstoupíte do bezpočtu internetových služeb. Třeba do videotéky známého YouTube. Ve stejném grafickém pojetí jako celoněmecká Das Erste nabízí služby divákům i zemská bavorská televize Bayerisher Rundfunk.

Dipl. Ing. Klaus Merkel, oddělení vysílacích platforem, IRT, Mnichov, Německo: V dalším období budeme tvořit scénáře pokročilejších služeb z vysílání klasického i internetového, například jejich vzájemnou synchronizací. Třeba propojíme televizor s mobilními telefony nebo tablety.

Jde o takzvanou druhou obrazovku. Tablet i televizor jsou propojeny se stejným serverem a uživatel může z tabletu ovládat přehrání filmu na televizoru.

Dr. Klaus Illgner-Fehns, ředitel IRT, Mnichov, Německo: Naším úkolem je podporovat televizní stanice. Umožnit jim zavádění nových technologií do provozu. Televizní vysílání musí být atraktivní pro široké vrstvy diváků na mediálním trhu. A na něm dnes televize už zdaleka není sama, musí úspěšně soutěžit se svými konkurenty.

A jak je na tom Hbb TV, hybridní televize u nás? Za Evropou jsme sice pozadu, ale …

Milan Fridrich, Česká televize: Česká televize se začala na hybridní věk připravovat už před dvěma lety, kdy se rozhodlo, že se v testovacím provozu začne vytvářet aplikace pro teletext. Že budeme mít HD teletext nebo tzv. superteletext, jak se tomu občas říká.

Na přípravě Superteletextu pracuje na Kavčích horách skupina v Oddělení internetu, v přízemí známého Rohlíku. Také zdejší specialisté pracují na tom, jak přes obtíže s českou abecedou zavést do provozu modernější typ písma. Superteletext nabídne díky formátu HD vyšší rozlišení celé grafiky, která oproti starému teletextu umožní snadnější a rychlejší orientaci.

Jan Zeman, vedoucí útvaru teletextu, Česká televize: Jako startovací aplikaci pracujeme na aplikaci teletextu. Jedná se o data teletextu, ale v jiné, mnohem modernější grafické podobě.

Na obrazovce vidíte zatím zkušební podobu českého superteletextu. Ovládání není omezeno na číselnou klávesnici, ale umožňuje pohyb po celém menu pomocí kurzoru, přesněji řečeno křížem na dálkovém ovládači. Moderní podoba superteletextu vychází z dnešních „chytrých“ televizorů, které se vyznačují schopností zpracovat mnohem vyšším množství dat.

To umožňuje také lepší využívání textového editoru. Superteletext České televize by měl být spuštěn ještě v letošním roce.

Milan Fridrich, Česká televize: Hybridní televize nevzniká jen kvůli teletextu. Má rozšířit služby především v tom videu na vyžádání. Tedy že lidé budou moci využívat televizor tak, jak byli dosud zvyklí využívat počítač.

Hybridní televize otevře dveře do videoarchivu České televize, který diváci doposud znali jen z jejích internetových stránek pod názvem iVysílání. Ve videoarchivu se nahromadilo jen za posledních šest let několik desítek tisíc pořadů, které jsou k dispozici ke stažení a přehrání. Videoarchiv obsahuje i ohromné množství zpravodajských materiálů, které se tak ještě víc otevřou pro zájem či potřeby veřejnosti. Fanoušci získají přístup také k řadě sportovních pořadů, na které Česká televize získala vysílací práva.

Milan Fridrich, Česká televize: Česká televize by chtěla být mezi prvními, které tuto univerzální službu budou nabízet.

Nahlížíme do studia číslo 2 na Kavčích horách, odkud se právě teď živě – stejně jako každý pracovní den – a v HD vysílá pořad Sama doma. I tento pořad patří mezi ty z nabídky České televize, které umožňují aktivní přístup divákům, divačkám. Zde například v podobě chatu.

Co tedy skrývá zkratka Hbb – Hybrid Broadcast Broadband? První část pojmu – Broadcast znamená klasické televizní vysílání. Je večer, krátce po osmé. Vstupujeme do studia č. 6 v objektu Zpravodajství České televize. Právě probíhá živé vysílání populárního pořadu Hyde Park. Ten nabízí televizním divákům mnoho způsobů interaktivity. Položit otázku hostu pořadu můžete od klasického telefonu přes Skype až po sociální sítě.

Broadband ze zkratky Hbb je pojem pro širokopásmové připojení k přenosovým datovým sítím, jak jej znají všichni, kdo doma nebo v zaměstnání mají připojení k internetu. Čím rychlejší připojení, tím vyšší kvalita internetových služeb – a také přehrávaného televizního obrazu. No a hybridní – to je spojení obojího dosud odděleného světa televize a internetu. Prostě nastupují televizory s „implantovaným internetem“.

Dr. Ing. Petr Vítek, člen Technické komise, Evropská vysílací unie (EBU): Evropská vysílací unie vydala základní principy pro hybridní televizi. Ty se týkají provozovatelů televizního vysílání, výrobců spotřební elektroniky a hlavně diváků. Tyto principy obsahují především nové způsoby šíření televizních signálů prostřednictvím hybridního systémů, jako je například video na vyžádání anebo dodatečné informace, které se buď vážou k televizním pořadům anebo stojí samostatně, nezávisle na tom, co se vysílá na televizních obrazovkách.

Ne, nejde o chybu nebo omyl, nezačíná další Port. Chceme vám jen na několika příkladech ukázat, čím by se pro vás, diváky, mohl obohatit obsah našeho Portu, když bude k dispozici hybridní televize. Vycházíme z jednoho z nedávných vydání našeho pořadu. Téhož dnes se na opačné straně Zeměkoule začalo odvíjet první dějství dramatu, které mělo vyvrcholit o tři dny později. Jedním z jeho dvou aktérů byla malá plachetnice Singa s vlajkou České republiky na zádi.

V neděli 18. března byla Singa vzdálena asi osm set kilometrů … Pokud vás baví cestování a zeměpis, pak prostřednictvím kurzoru z dálkového ovladače televizoru zmáčknete toto virtuální tlačítko na obrazovce. Poznamenáte si tak místo a doplňkové informace, které chcete získat o této části pořadu. Po skončení Portu vás k nim navigace zavede. Můžete si například podrobně prohlédnout mapy a jiné údaje o této části světa.

Na její palubě je jediný muž – osamělý mořeplavec, kapitán Petr Ondráček. Příznivci vodních sportů a jachtaři si prostřednictvím virtuálního tlačítka určitě poznamenají cestu k internetovým stránkám plavby našeho osamělého mořeplavce a jeho plachetnice. Na nich najdou nejen záznamy z palubního deníku Singy, ale také videa, která Petr na své plavbě pořídil a poslal do Evropy. Jen malou část jsme jich mohli uvést v našem Portu.

Spolu se silnými západními větry tu vznikají největší vlny na Zemi. Fascinující záběry běsnícího oceánu jsou jistě lákadlem pro milovníky moří a všeho kolem nich. Stačí opět označit a můžete se ponořit do moře informací o oceánech naší planety – od mořských proudů třeba na jihu Indického oceánu až po poklady na dně moří.

Pozor, naše nabídka možností hybridního vydání Portu pokračuje. Podle údajů brazilské vládní Národní nadace pro Indiány žije v amazonském pralese sedmdesát sedm dosud nekontaktovaných domorodých kmenů.

Dr. Mnislav Zelený – Atapana: Bohužel – už ho zabili. Už ho zabili. Indián musí nejdřív člověka zabít, aby mohl přijít život.

V našich Portech máme mnoho rozhovorů s mimořádnými osobnostmi. Pomocí tlačítka si tyto rozhovory budete moci přehrát v plné délce, což v omezeném prostoru našeho Portu není možné. V Portu často používáme unikátní archivní materiály. Tlačítko a hybridní televize vám k nim nabídne cestu.

Tereza: Je to koka.

Michael: From a chemistry perspective the coca plant is the especially interesting because of the alkaloids it has. In particular this chemical compound, benzoylmethylecognine …

Z chemického hlediska je rostlina koka obzvlášť zajímavá díky svým alkaloidům. Jmenovitě díky této chemické látce, benzoylekgoninmetylester…

K lákadlům Portu patří samozřejmě Michael se svými experimenty. Většinou je však s lítostí musíme podstatně zjednodušit a krátit. Michaelovy experimenty bez omezení? Stačí zmáčknout tlačítko.

Hybridní televize se rychle šíří. V Německu se na ni připojilo už přes půl miliónu diváků. Téměř všechny hybridní televizory na německém trhu jsou už v provedení pro Hbb TV. Hybridní televizi mají už ve Francii, Španělsku, Nizozemí, Švýcarsku, Rakousku a ve Skandinávii. Česká televize připravuje testování speciální hybridní služby především pro blížící se letní Olympijské hry v Londýně. A tak snad brzy už i vy při sledování našeho Portu budete běžně používat služby hybridního tlačítka.

Vladimír Kunz

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější