Úvod » Tagy » oko » Oko, do zdraví okno?

Oko, do zdraví okno?

Přidat do mého PORTu

21. 3. 2009

Oko, do zdraví okno?

O oku se říká, že obrazem naší duše. Je možné, že by odráželo i naše zdraví? Iridologové tvrdí, že vzory a barvy duhovky odhalují naše zdravotní problémy. Duhovku tvoří tkáň přední vrstvy střední části oční koule. Je složená z několika vrstev obsahujících svalová vlákna, která rozšiřují a zužují zornici, takže plní funkci clony. Nacházíme tu i mnoho krevních cév a alespoň 500 000 nervových vláken. Podle iridologů je duhovka právě prostřednictvím cév a nervů přímo spojena s celým naším organizmem. Domnívají se, že nepříznivé události v našich tělech se tak promítají i do duhovky. Oko by tedy představovalo otevřenou knihu našich bolístek minulých i nadcházejících. Naši belgičtí kolegové z magazínu vědy a techniky „Matiere Grise“ se proto vydali k léčitelům i lékařům, aby zjistili, do jaké míry je tato diagnostická metoda podložená.

O oku se říká, že obrazem naší duše. Je možné, že by odráželo i naše zdraví?

Maďarsko, rok 1837. Tady máme budoucího doktora Ignáce von Peczely. Je mu jedenáct let.
Ještě to netuší, ale zrovna teď učiní objev svého života! Snaží se uprchnout před sovou, ale přitom ji nechtěně poraní – zlomí jí nohu. Když ptáka zvedá, všimne si, že se v duhovce jeho oka objevila černá skvrna. Jakoby se tu okamžitě promítlo zranění nohy. Tento objev učiní z mladého chlapce duchovního otce a zakladatele iridologie.

Iridologie je metoda alternativní medicíny, která tvrdí, že vzory a barvy duhovky odhalují naše zdravotní problémy. Od počátku své odborné dráhy se von Peczely pokouší proniknout do tajemství očí tím, že soustavně zkoumá duhovku svých pacientů. Shromažďuje svá pozorování a třídí své výsledky do přehledné tabulky, přičemž postupně začíná spojovat stav oka s nemocemi.

Teď se nacházíme v menším městečku brabantského Valonu. Tato paní je přírodní léčitelkou. Iridologii praktikuje už dvanáct let. Od počátku své praxe nashromáždila na tři tisíce negativů duhovky.

Fatiha Lavand´Homme, přírodní léčitelka, indoložka: Duhovka je ta zbarvená část oka. Je jako krajina, která nám umožňuje nacházet stopy bývalých potíží, ale také známky upozorňující na budoucí potíže.

Duhovku tvoří tkáň přední vrstvy střední části oční koule. Je složená z několika vrstev obsahujících svalová vlákna, které jí dovolují rozšiřovat a zužovat zornici, takže plní funkci clony. Nacházíme tu i mnoho krevních cév a alespoň 500 000 nervových vláken. Podle iridologů je duhovka právě prostřednictvím cév a nervů přímo spojena s celým naším organizmem.

Domnívají se, že nepříznivé události v našich tělech se díky cévám a nervům promítají i do duhovky. Oko by tak představovalo otevřenou knihu našich bolístek minulých i nadcházejících. Dosud však neexistuje žádný vědecký důkaz, který by tyto názory opravňoval. Lékařský svět tuto metodu prostě neuznává.

Prévóst Libert, oční lékař, nemocniční středisko Univerzity sv. Petra, Brusel: Duhovka je opravdu bohatě zásobená cévami a nervy, ale i kdybychom ji sledovali mikroskopem po celé dny – mohu vás ujistit, že bychom z toho nezjistili nic, kromě infekcí oka! Iridologie nemá vůbec žádný vědecký základ.

Fatiha Lavand´Homme, přírodní léčitelka, indoložka: Ale iridologie se zakládá na pozorování stovek tisíc duhovek. Bernard Jensen studoval duhovky po dvaašedesát let a prokázal určité klinické souvislosti. Nemůžeme ovšem přesně říci, o jakou konkrétní nemoc se jedná, prostě proto, že ta nemoc není v oku vepsaná.

Tak jak probíhá iridologická prohlídka? Využívá se k ní štítek, který vytvořil von Peszely a který dopracovali jeho nástupci. Tento štítek rozděluje duhovku na dvanáct dílů podobně, jako se člení ciferník u hodin. Kolem zornice iridologové umístili šest prstenců. Každá oblast tak odpovídá určitému místu na těle. Stačí pak číst v našich očích – a odhalit problémy.

Během vyšetření iridolog zkoumá oči pomocí iridoskopu – jde o jakýsi mikroskop vybavený dvěma malými lampami, které umožňují osvětlit a pozorovat naše duhovky zblízka. Iridolog může zároveň pořídit snímek naší duhovky zcela běžným fotografickým aparátem. Malý úsměv? A tady je výsledek.

Fatiha Lavand´Homme, přírodní léčitelka, indoložka: Tady vidíme toto znamení, tento černý paprsek v oblasti nohy, a to levé nohy, protože jde o levou duhovku. A tuto osobu skutečně trápila značná ztuhlost kolena. Připomíná to příhodu se sovou, kdy doktor Peczely zpozoroval takovéto znamení v duhovce sovy.

Přesto není vždycky snadné se v našich očích jasně vyznat! Iridologové mohou někdy pozorovat známky, které nejsou spojené s žádnou nemocí. Může jít třeba o prosté skvrnky v duhovce přítomné od narození. A naopak se stává, že se nemoc nikdy v oku nezaznamená. Je-li tohle všechno tak neurčité a mlhavé, co pak přivádí lidi k iridologům?

Philippe Renac, pacient, stoupenec iridologie: Mám velké bolesti od ledvinových kamenů. Byl jsem kvůli tomu několikrát hospitalizován, ale problém se pravidelně vrací. Iridoložka mě podrobně vyšetřila a zjistila v mých duhovkách známky svědčící podle všeho především o nedostatečné funkci mých jater. Doporučila mi proto léčbu jater. A od té doby mě už ledviny nebolí.

Dnes je v Belgii zhruba deset iridologů. Jejich činnost se navzdory vědeckým námitkám stala součástí alternativní medicíny.

Pr. Libert, oční lékař, nemocnice sv. Petra, Brusel: Nebezpečí spočívá v tom, že jestli je osoba nemocná, pak nepodložená diagnóza může znamenat zanedbání léčby skutečné nemoci. Ta se pak může vyvíjet. Když ovšem člověk není opravdu nemocný, o nic nejde. Mluvíme spíš o psychologické podpoře, kterou ovšem není možné zaměnit za lékařskou praxi.

Iridologové jsou stále přesvědčeni, že oko je oknem do našich těl. Jejich tvrzení však žádné vědecké studie zatím nepodpořily, a proto ji lékaři stále považují za pavědu.

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější