Úvod » Tagy » digitalizace » Příjem z družice

Příjem z družice

Přidat do mého PORTu

18. 6. 2008

Příjem z družice

Možnosti a rady pro ty, kdo chtějí přijímat vysílání z družic (DVB-S). Rozdíly mezi nekódovaným a kódovaným příjmem. Přijímače pro družicový příjem.

I u nás už konečně přecházíme na digitální televizní vysílání. Přesněji na vysílání z pozemních vysílačů, prostřednictvím kabelové televize anebo pomocí internetového protokolu po pevných telefonních linkách či linkách internetu.

Česká televize však už před jedenácti lety začala vysílat digitálně z družic. Hlavní výhoda družicového vysílání je v tom, že pokrývá vysoce kvalitním signálem obrovské území. Nejen celou naši republiku, ale i velkou část Evropy. Jak tedy můžete digitální vysílání z družice přijímat? Začneme výběrem té správné družice. Na stacionární oběžné dráze vysoko nad rovníkem je jich totiž umístěno mnoho desítek vedle sebe.

Česká televize vysílá z družice Astra 3A. Svou parabolu musíte namířit směrem na východ, na polohu 23,5 stupně východní délky. Téměř na celém našem území stačí pro příjem parabola o průměru 60 centimetrů. Z Astry 3A zachytíte v balíčku neboli paketu CS Link, kde se vysílají naše programy nahoru na družici, všechny čtyři programy České televize, dále vysílání Novy a Primy. Astra 3A na pozici 23,5 stupně vysílá ještě řadu dalších filmových, sportovních a hudebních televizních programů v češtině, také programy Slovenské televize a mnoho rozhlasových stanic. Programy České televize jsou dostupné i z dalších družic, kde jsou součástí dalších televizních kanálů. Při výběru paraboly můžete zvolit takovou, která je vybavena dvojitým nebo vícenásobným přijímacím konvertorem. Pomocí jediné paraboly tak můžete přijímat více družic.

K příjmu však musíte mít hlavně digitální satelitní přijímač, obdobu set-top-boxu u pozemního příjmu. Od starších analogových je poznáte podle označení DVB. Především ve specializovaných prodejnách je dnes k výběru spousta přijímačů různých značek. Od nejjednodušších až po velké přijímače s více tunery, vybavené dokonce záznamovým harddiskem na mnoho desítek hodin záznamu. A také přijímače pro příjem televize s vysokým rozlišením. Už dnes družice nabízejí mnoho těchto superprogramů.

Na rozdíl od pozemního vysílání je vysílání z družic kódované. Proč? Družice pokryje svým signálem velkou část Evropy. Jenže autorská práva k vysílání zahraničních filmů a pořadů jsou zakoupena pouze pro diváky na území České republiky. Proto vysílání mohou sledovat jen koncesionáři České televize, kteří si spolu se satelitním přijímačem pořídí za jednorázový poplatek 599 korun také dekódovací kartu. K dispozici jsou karty výhradně pro příjem České televize i dražší, pro sledování balíčku s programy České televize, Novy a Primy. Obdobně můžete koupit karty s týdenním nebo měsíčním poplatkem pro sledování placených programů v češtině.

Pro činžáky a paneláky jsou určeny stavebnice, které umožňují digitální příjem mnoha družic. Do bytů se signál rozvádí už v analogové formě.

Vladimír Kunz

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější