Tunel

Tunelový komplex Blanka
9. 12. 2011
Tunel Blanka je největší podzemní stavbou budovanou v současné době v České republice. Tato rozsáhlá stavba bude součástí severozápadní části Městského okruhu, jejíž celková délka činí 6 382 m a doplní tak již provozovanou část okruhu o délce zhruba 17 km s tunely Zlíchovským, Mrázovkou a Strahovským. Po zprovoznění v roce 2014 tak vznikne nejdelší tunel v České republice a nejdelší městský tunel v Evropě; současně vznikne i nejdelší souvislý ražený tunel na našem území dlouhý až 2,23 km. Technologické a bezpečnostní vybavení tunelového komplexu Blanka bude splňovat a v mnoha případech i překračuje minimální bezpečnostní požadavky stanovené evropskou Směrnicí o bezpečnosti silničních tunelů.
» Číst více
Peklo v tunelu
20. 10. 2010
Nedávno byl otevřen nový, rychlostní a inteligentní okruh kolem Prahy. Mezi jeho nejdůležitější části patří Cholupický tunel. V uzavřeném prostoru proudí vzduch pomaleji, než na otevřeném prostranství. Proto také plyny ze spalování, které v tunelu vznikají, mohou dosáhnout neobvykle vysokých koncentrací – a to může být velice nebezpečné. Proto se Michael spolu s projektanty zůčastní zkoušky proti protipožárního systému.
» Číst více
Experimentální štola Josef
13. 6. 2009
U obce Mokrsko poblíž Slapské přehrady se nachází unikátní výzkumné a experimentální pracoviště Stavební fakulty ČVUT – štola Josef. Téměř osm kilometrů dlouhá soustava chodeb byla vyražena na počátku 80. let s původně úplně jiným záměrem. Šlo o geologický průzkum ke zjištění koncentrace zlata v oblasti. Ty se ukázaly jako velmi vysoké a po nějakou dobu se dokonce uvažovalo o těžbě. Ta však nakonec z ekologických důvodů nebyla povolena. K těžbě by se totiž muselo použít riskantní metody kyanidového loužení. Od poloviny 90. let štola postupně chátrala. Až na začátku nového tisíciletí se v hlavách profesorů stavební fakulty ČVUT zrodil nápad využít ji pro výuku a experimenty. Ve velmi komplikovaném horninovém prostředí, které tvoří hlavně vulkanické a subvulkanické materiály, mají studenti možnost vyzkoušet si měření a experimenty, které souvisí s chováním hornin při budování podzemních staveb. Poznatky získané experimentálně v tomto prostředí jsou pak cennou pomůckou při budování skutečných tunelů, které obzvlášť v podmínkách České republiky, musí často vést skrz horniny naprosto nevhodné. Asi není nutno zdůrazňovat, že špatný odhad chování hornin při budování podzemních chodeb může mít následky téměř katastrofické. Nedávné propady v pražské Stromovce budiž uvedeny jako jeden z milosrdnějších případů.
» Číst více