Úvod » Impact – ze zahraničí » Tuberkulóza u dětí

Tuberkulóza u dětí

Přidat do mého PORTu

30. 9. 2011

Tuberkulóza u dětí

Tuberkulóza je v Evropě považována za nemoc, která byla vymýcena. V některých zemích je natolik vzácná, že většina pediatrů o ní vůbec neuvažuje. Při stanovení diagnózy se proto musí spojit skládačka z nejrůznějších stop a vodítek: zda bylo dítě tuberkulóze vystavené, zda lze vysledovat úbytek hmotnosti, zda má kašel a zda jsou tyto symptomy chronické. Pak se musí získat vzorky sputa a kultivovat bakterie. Smutným faktem je, že současné vakcíny nejsou účinné a ani testy nejsou zcela spolehlivé. Je tedy třeba zlepšit diagnostické metody, nalézt účinné léky, které zkrátí léčení, a vytvořit lepší vakcíny, které ochrání před různými formami tuberkulózy.

Jarvis žije v britském Glasgow a miluje fotbal. Uzdravil se teprve nedávno. Jeho nemoc lékaři považovali za astma, pak se domnívali, že jde o zápal plic či srdeční onemocnění. Celých devět měsíců trvalo, než byla ta správná choroba určena.

Jarvis Kell, bývalý pacient: Nejdřív se mi začal krátit dech, neměl jsem moc sil a hodně jsem kašlal. A někdy jsem měl bolesti na prsou. Dva měsíce jsem nechodil do školy.

Tuberkulóza je v Evropě považována za nemoc, která byla vymýcena. V některých zemích je natolik vzácná, že většina pediatrů na ní vůbec nepomyslí.

Doc. Beate Kampmannová, Oddělení farmak, Imperial College London: Lékaři o ní neuvažují ani u dospělých, natož u dětí, protože počet dětí s TBC v Evropě je minimální, i když v některých oblastech je výskyt tuberkulózy u dětí vyšší.

Malý Jarvis se nakazil nejspíše od svého učitele, který onemocněl o rok dříve. Smutným faktem je, že současné vakcíny nejsou účinné a ani testy nejsou zcela spolehlivé.

Linda Kelly, matka Jarvise: Nejdřív jsme vůbec nemysleli, že by to mohla být tuberkulóza, protože byl očkován. Nevěděli jsme, že očkování tak dlouho nechrání. I tuberkulinový test vyšel negativní.

Rentgen navíc ukázal, že by to mohl být jen zápal plic. Správná diagnóza u dětí je velmi obtížná: nemají totiž dostatek hlenu s dostatečným počtem bakterií. Je tedy třeba zlepšit diagnostické metody, nalézt účinné léky, které zkrátí léčení, a vytvořit lepší vakcíny, které ochrání před různými formami tuberkulózy.

Doc. Beate Kampmannová, Oddělení farmak, Imperial College London: V naší laboratoři jsme vyzkoušeli nový soubor antigenů, které zlepší očkovací látku proti tuberkulóze. Zkoumáme, jak děti na tyto antigeny reagují za různých podmínek.

Pediatři dnes musí při diagnóze spojit velkou skládačku nejrůznějších stop a vodítek: zda bylo dítě tuberkulóze vystavené, zda má symptomy, jako je třeba úbytek hmotnosti, zda má kašel. Zda jsou tyto symptomy chronické. Pak se musí získat vzorky hlenu a kultivovat bakterie. Nejlepší prevencí dětské tuberkulózy je ovšem včasná léčba dospělých pacientů.

Davide Manissero, Koordinátor pro program TBC, Evropské centrum pro prevenci a kontrolu chorob: V Evropské unii u většiny dětí, které byly infikovány tuberkulózou, byl obvykle zdrojem infekce dospělý. Proto včasná diagnostika a vhodná léčba dospělých zabrání přenosu na děti.

Prevence dětské tuberkulózy, její diagnostika a účinná léčba jsou stejně náročné ve všech evropských zemích. V této nemocnici v rumunském Brašově musí malí pacienti strávit alespoň půl roku, než se vyléčí. Každé dítě musí za běžnou šestiměsíční léčbu spolykat až tisíc pilulek. Pokud se aktivní forma tuberkulózy neléčí, bývá v polovině případů smrtelná. Toto je celkové množství prášků, které dítě obdrží. Problém ovšem je, že děti berou stejné prášky jako dospělí.

Monica Lascu, vedoucí sekce dětské TBC, Pneumoftyziologická nemocnice, Brašov: Bylo by lepší, kdybychom měli formy mnohem přijatelnější pro děti – jako jsou granule, sirupy nebo šumivé tablety, možná dokonce i nějak ochucené.

Léky se obtížně se polykají a někdy vyvolávají zvracení. Lékaři bohužel nemají jinou možnost. Ve stále globalizovanějším světě není žádná země před tuberkulózou naprosto bezpečná. Nejvyšší výskyt TBC je v subsaharské Africe a v Asii – trpí jí až tisíc lidí na sto tisíc obyvatel. Volnost pohybu však znamená, že nelze zabránit tomu, aby se nemoci šířily z jednoho kontinentu na druhý.

Davide Manissero, Koordinátor pro program TBC, Evropské centrum pro prevenci a kontrolu chorob: Za poslední desetiletí bylo v Evropské unii nakaženo tuberkulózou na čtyřicet tisíc dětí – a jen v loňském roce to bylo 3300 dětí.

Předpokládá se, že každou vteřinu se ve světě nakazí jeden člověk. Celkové vyhlazení tuberkulózy bude možné jen díky mezinárodnímu úsilí. Naděje na úplné vymýcení však zmařil už v 80. letech minulého století příchod rezistentních typů bakterie. Světová zdravotnická organizace proto v roce 1993 vyhlásila nouzový stav ohrožení. Nový výzkum povede k záchraně milionů životů.

Šárka Speváková

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější