Úvod » Impact – ze zahraničí » Vibrotonie

7. 2. 2009

Vibrotonie

Do tělocvičen, rehabilitačních zařízení i domovů důchodců vtrhává zcela nová metoda zlepšování kondice pomocí vibračních posilovacích strojů. Užívají je slečny, které si chtějí zlepšit postavu, sportovci, kteří zvyšují svou výkonnost, i pacienti, kteří ulevují svým revmatickým bolestem, nebo chtějí zabránit osteoporóze. Skutečně jsou přístroje tak účinné? Jak vlastně fungují? A jaké mají přednosti oproti cvičení v běžných posilovnách?

Nemylte se. Tato nehybná dívka právě podstupuje svalovou masáž. Za několik okamžiků jakoby udělala několik desítek cviků. Ano, svaly si zpevňuje pouhým chvěním.

Dominique Degreef, cvičenka: Můžu srovnávat, protože jsem byla docela úspěšná v aerobiku i v posilování … Doba cvičení je krátká, ale působí víc do hloubky a tedy dost bolí. Třeba když se působí na hýždě dvacetkrát až pětadvacetkrát za sebou – už při mnohem menším počtu cítím křeče.

Podle některých sportovních odborníků cvičení s tímto vibrujícím přístrojem deset minut dva až třikrát týdně nahradí mnohem více hodin klasického tréninku. (vibrující hlasem) K čemu ale dochází, když se chvění přenáší z masážní desky do svalů?

An Bogaerts, výzkumná pracovnice KUL, Nizozemí: S věkem se síla svalů zmenšuje, protože se ztrácejí červená svalová vlákna. Díky vibracím se tato červená vlákna stimulují, což umožňuje zvyšovat svalové napětí.

Jako první začali používat tuto techniku sověti v 70. letech. Poznali, že kosmonauti během vesmírných expedic ztrácejí svalovou hmotu a svalové napětí. Bylo proto třeba obnovovat svaly cvičením, které bylo brzy doplněno vibračními přístroji.

Ale jak tento zvláštní přístroj působí? Uprostřed zařízení se nacházejí dva motory. Ty pohánějí zalomenou hřídel, která desku rozechvěje. Všechno dálkově ovládá malý počítač, který nastavuje příkon elektřiny do motorů. Čím více se zvedá výkon, tím rychleji plošina vibruje. Ale pozor! Pro lidské tělo jsou užitečné jen některé druhy nízkofrekvenčních vibrací.

Didier Maquet, pohybový terapeut ULG, Belgie: Čím více stoupá frekvence vibrací, tím více stoupá i počet stahů a tím více se zvyšuje intenzita svalové práce. Při stanovování frekvence přenášené těmito přístroji je nutno být velmi obezřelý, protože je nutná vhodná frekvence i amplituda vibrace.

Vzpomínáte si, jak lékař uhodí kladívkem na šlachu pod kolenem a vyvolá reflexivní napnutí nohy? S vibračními deskami probíhá téměř totéž, avšak patnáct až šedesátkrát za vteřinu. Tento jev lékaři nazývají tonickým vibračním reflexem.

Véronique Strépenne, pohybová terapeutka: Každé chvění porušuje svalovou rovnováhu a prodlužuje svaly, které pak reagují kontrakčním svalovým reflexem. Odhaduje se, že patnáct minut práce na vibračním stole se rovná čtyřiceti pěti až šedesáti minutám práce svalů v posilovně.

Vibrační posilovací stroje používají již dlouho vrcholoví sportovci. Sven Nijs, bývalý světový mistr v cyklokrosu, na něj chodí pravidelně.

Sven Nijs, nizozemský vrcholový sportovec: Toto zařízení zvyšuje napětí ve svalech, ale já ho používám také k rychlému svalovému uvolnění. Některé polohy dokonce dovolují trénovat výhradně uvolnění a obnovení kondice. To umožňuje zvýšit o pět až šest procent výsledky klasického tréninku.

Klasické cvičení nebo práce s činkami posilují jen některé svaly. Vibrační posilovací stroje však zapojují všechny svaly. A navíc by mohly v některých případech zabránit osteoporóze. S přibývajícím věkem v kostech ubývá vápníku, takže kosti jsou křehčí a mohou se lámat.

Kosti se neustále vyvíjejí. Vytvářejí se malé dutinky, které se postupně zaplňují novou kostní hmotou. Pokud se tyto pochody zpomalí, dutinky se vytvoří, ale už se nezaplní. Kost křehne. Dá se tomu předejít? Výzkumníci provedli některé testy. Ukázalo se, že vibrace stimulovaly nepatrná ložiska, která obnovují kostní hmotu.

An Bogaerts, výzkumná pracovnice KUL, Nizozemí: Zjistili jsme, že ztráty kostní hmoty by se mohly nahrazovat posilováním na vibračních strojích. Domníváme se, že čím jsou kosti křehčí, tím účinnější jsou vibrace.

Vibrační posilovací stroje nacházejí stále širší použití. Mohou sloužit k rehabilitaci lidí po úrazech i u nemocí vedoucích k invaliditě. Některé masáže zkracují období rekonvalescence.

Véronique Strépenne, pohybová terapeutka: Každá vibrace vytvoří nerovnováhu a prodlouží svaly, které reagují reflexní svalovou kontrakcí. Díky tomuto postupu se zapojuje 97 % svalových vláken oproti 30 až 40 % u klasické svalové činnosti. Pracujeme také na obnovení rovnováhy, která se velmi často ztrácí po problémech s vyvrknutím nebo problémech s koleny.

Výzkumníci z univerzity v Liége zase studují účinek vibrací na bolest. Fibromyalgie je těžko rozpoznatelná revmatická nemoc měkkých tkání, která vyvolává silné bolesti. Až dosud umožňovala zachovávat určitou pohyblivost jen dlouhá gymnastická cvičení.

Pascale Geudevert, pacient: Na vibrotonii je dobré, že vlastně není třeba vyvíjet žádné úsilí a bolest se trochu zmenší. Ze začátku jsem ji snášel dost špatně, ale když jsem chodil pravidelně, problémy zmizely.

Didier Maquet, pohybový terapeut ULG, Belgie: Zjistili jsme, že pacienti s fibromyalgií cvičení na vibračních přístrojích snášeli dobře. Jejich fyzická kondice se zlepšila a bolesti se zmírnily.

Stimulace svalů pomocí vibrací aktivuje metabolizmus, vrací žilám jejich pružnost, obnovuje správný krevní oběh, bojuje proti celulitidě. Stojíme na úsvitu nového typu cvičení pro zdraví i pohodu?

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Nejsledovanější