Úvod » Expedice PORT » Konec sezóny v Abúsíru

Konec sezóny v Abúsíru

Přidat do mého PORTu

16. 5. 2007

Konec sezóny v Abúsíru

České egyptology, kteří už téměř padesát let zkoumají starověkou nekropoli poblíž Káhiry, jistě nemusíme představovat. Mezinárodní tým pod vedením odborníků z Egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy tady pracuje na jedné z největších lokalit přidělených zahraničním vědcům. Letošní sezona v Abúsíru pomalu končí. Egyptologové jsou spokojeni: přinesla další významný objev, hrobku prince Verkaurea.

Už téměř padesát let zní v egyptské lokalitě Abúsír, na dohled od pyramid, čeština. Každoročně tady čeští egyptologové zkoumají pozůstatky rozsáhlého pohřebiště. Zdejší nekropole ukrývá hroby vládců i obyčejných lidí především z období Staré říše a sajsko-perské doby, tedy z období před 4700 až 2500 lety.

V květnu výzkumy v Abúsíru končí: vědci se do pouště vrátí až na podzim, v době, kdy teplota během dne klesne na relativně přijatelných 30 až 35 stupňů. S letošní sezónou jsou spokojeni.

Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D., Český egyptologický ústav FF UK: My jsme na podzim minulého roku zkoumali hrobku, která se nachází v jižní části pyramidové nekropole v Abúsíru a na základě tohoto výzkumu můžeme tuto hrobku přisoudit doposud neznámé historické osobnosti, nejstaršímu synovi krále, princi Verkaureovi.

Hrobka je poničena vykradači a zloději kamene, proto se vědci prozatím spokojili s průzkumem její nadzemní části. Práce v Abúsíru je spíš tvrdá dřina než romantika hledačů pokladů. Už cesta z českého zastupitelství v Káhiře, kde egyptologové sídlí, zabere několik hodin.

Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D., Český egyptologický ústav FF UK: Bohužel nemáme žádnou základnu přímo na lokalitě Abúsír. Přes veškerou snahu se nám nepodařila stavba výkopového domku, takže my musíme každý den dojíždět přibližně nějakých třicet, čtyřicet kilometrů.

Česká archeologická koncese, tedy oprávnění k výzkumům, je v oblasti pyramidových polí jednou z největších. Na výzkumech se podílejí zaměstnanci egyptologického ústavu, studenti a také několik odborníků ze zahraničí. Důležité je udržovat dobré vztahy s egyptskými úřady i dělníky. Češi spolupracují už čtyřicet let s rodinou předáků dělníků El-Kereti. I díky těmto kontaktům se dá například zabránit vykrádání hrobů.

Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D., Český egyptologický ústav FF UK: Situace ohledně vykrádání hrobek, respektive černého obchodu se starožitnostmi není dobrá, je to dáno i ekonomickou situací Egypta. Je možné říci, že na všech lokalitách jsou tu a tam útoky zlodějů a bohužel tomu trendu se nevyhýbá ani Abúsír.

V současné době se v Abúsíru dokončuje paleoekologický výzkum. Paleoekologie se zabývá utvářením podoby krajiny v minulosti: zjistíme tedy, jak vypadalo okolí nekropole v době stavitelů pyramid. Na podzim plánují pracovníci egyptologického ústavu práce v oblasti jižního Abusíru.

Budou pokračovat ve výzkumu hrobek středních a nižších úředníků z doby 5. a 6. dynastie, tedy asi před 4300 až 4500 lety. Ještě před zahájením vykopávek také pomocí geofyzikálních metod chtějí získat informace o neobjevených památkách. Na jaře 2008 pak plánují dokončit průzkum hrobky prince Verkaurea. Zároveň se získané poznatky zpracovávají a průběžně publikují.

Nedávno vydal Egyptologický ústav obsáhlou dvojdílnou publikaci s výsledky výzkumu Raneferefova hrobového komplexu. Čeští egyptologové jej zkoumali zhruba dvacet let.

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější