Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Š. Speváková a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Původní cyklus České televize pro všechny, kteří neváhají žasnout i poučit se. Strhující průhledy do prostředí české i světové vědy. Týdeník založený na dobrodružství poznávání, prozrazující tajemství našeho světa. Neváhá proniknout do miniaturního světa droboučkých organizmů a nanočástic, nahlédnout do laboratoří, kde pomáhají zachraňovat životy, zavítat k planetám i galaxiím. Port představuje úsilí poznávat a ochraňovat přírodu i posouvat možnosti dalších oborů důležitých pro rozvoj lidské společnosti. Součástí pořadu jsou i Michaelovy experimenty, ve kterých britský vědec Dr. Michael Londesborough díky svým znalostem i šarmu dokáže poutavým způsobem přiblížit svět fyziky i chemie, a to obvykle pomocí látek, které můžete běžně koupit v obchodě a uchováváte je ve své kuchyni nebo koupelně. www.ceskatelevize.cz/port


MedicínaSrdeční selháníTéma

Mechanické srdce

Kardiovaskulární choroby jsou postrachem lidí starších padesáti let. U nás na ně umírá 49 procent mužů a 55 procent žen. Lékaři však před zhruba pěti lety zavedli novou metodu, která může zachránit naše životy. Dobře fungující krevní oběh je jednou z podmínek života. Pokud ale začne selhávat srdce, začne selhávat i zásobování tkání kyslíkem a živinami a odvádění oxidu uhličitého a zplodin metabolizmu. V krajním případě může být toto selhání fatální. Proto musí zasáhnout medicína. Jedním z jejích nástrojů se nedávno staly mechanické srdeční podpory. Seznámíme vás s několika systémy mechanických srdečních podpor a zároveň vás zavedeme na špičková pracoviště Fyziologického ústavu 1. LF UK a Nemocnice Na Homolce.

» Číst více


ChemieKyslíkBorMichaelovy experimenty

Jak ulovit kyslík

Bez dostatečného přísunu kyslíku ze vzduchu, například ve vysokých nadmořských výškách, naše tělo slábne a mysl rovněž – ostatně Filip si to vyzkoušel sám na sobě. Tolik potřebný kyslík váže v krvi sloučenina známá jako hemoglobin. Michael ale pracuje na jiných sloučeninách, které rovněž váží kyslík. Jsou to speciální borové klastry, které – stejně jako hemoglobin – umí zase kyslík za vhodných podmínek pustit.

» Více


Chat

Kardiologické oddělení se vyprofilovalo na pracoviště, kde se používají ty nejnovější technologie, které současný vývoj v kardiovaskulární medicíně přináší. Od roku 2007 se tu aplikují hned dvě různé robotizační katetrizační techniky spolu s aplikací nejmodernějších zobrazovacích metod.

více v reportáži Mechanické srdce z cyklu PORT

V pátek 16. března 2012