Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Š. Speváková a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Původní cyklus České televize pro všechny, kteří neváhají žasnout i poučit se. Průhledy do prostředí české i světové vědy. Týdeník založený na dobrodružství poznávání, prozrazující tajemství našeho světa. Neváhá proniknout do miniaturního světa droboučkých organizmů a nanočástic, nahlédnout do laboratoří, kde pomáhají zachraňovat životy, zavítat k planetám i galaxiím. Port představuje úsilí poznávat a ochraňovat přírodu i posouvat možnosti dalších oborů důležitých pro rozvoj lidské společnosti. Součástí Portu jsou i vstupy, ve kterých britský vědec Dr. Michael Londesborough díky svým znalostem i šarmu dokáže poutavým způsobem přiblížit svět fyziky i chemie, a to obvykle pomocí látek, které můžete běžně koupit v obchodě a uchováváte je ve své kuchyni nebo koupelně. www.ceskatelevize.cz/port


TechnikaMateriályPožárKonstrukceTéma

Požár ve Veselí 2011

Dne 15. září 2011 ve Veselí nad Lužnicí hořelo. Hořelo však schválně – odborníci vyvolali experimentální požár budovy. Hlavním cílem bylo prověřit bezpečnost prvků protipožární konstrukce administrativních budov. Prof. František Wald z ČVUT budovu spolu se svými doktorandy navrhli tak, aby odolala rozsáhlému požáru po dobu více než jednu hodinu. Podobné experimenty jsou nesmírně důležité, neboť umožní posouzení, zda teoretické modely „sedí“ na realitu, a nakonec ovlivňují stavební normy a bezpečnost nových budov. Pokusy současně souvisejí s pádem budovy WTC 7 dne 11. září 2001 po teroristických útocích v New Yorku. Záhadný pád právě této budovy měl zřejmě na svědomí požár, který ovlivnil pevnost nosné konstrukce jinak, než jak předpokládal projekt.

» Číst více


MatematikaProstorRozměrMichaelovy experimenty

Matematika v mnoha rozměrech

Všichni jsme zvyklí žít v trojrozměrném prostoru – to však neznamená, že by neexistovaly světy vícerozměrné. Michael vás tentokrát provede od nula rozměrných objektů přes 2D a 3D až ke 4D. Spolu se svým kamarádem matematikem Mattem si pak pohraje s papírem a nůžkami a dospěje k překvapivým tvarům. Nakonec pak Matt Michaela matematicky zatkne.

» Číst více


Chat

Prof. Wald vede katedru ocelových a dřevěných konstrukcí stavební fakulty ČVUT v Praze. Specializuje se na požární spolehlivost konstrukcí, navrhování konstrukčních styčníků ocelových a hliníkových konstrukcí a lešení. Byl nositelem třiceti národních a osmi evropských grantů v oblasti teorie stavebních konstrukcí. Je předsedou evropské sítě COST 0904 IFER Integrovaný požární návrh konstrukcí a garantem konsorcia šesti evropských universit pro magisterský výukový program v oblasti stavebních ocelových konstrukcí SUSCOS_M, které získalo pro zámořské studenty prestižní stipendia ERASMUS MUNDUS.

více v reportáži Požár ve Veselí 2011 z cyklu PORT

V pátek 2. prosince 2011