Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Šárka Speváková a Vladimír Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Původní cyklus České televize pro všechny, kteří neváhají žasnout i poučit se. Strhující průhledy do prostředí české i světové vědy. Týdeník založený na dobrodružství poznávání, prozrazující tajemství našeho světa. Neváhá proniknout do miniaturního světa droboučkých organizmů a nanočástic, nahlédnout do laboratoří, kde pomáhají zachraňovat životy, zavítat k planetám i galaxiím. Port představuje úsilí poznávat a ochraňovat přírodu i posouvat možnosti dalších oborů důležitých pro rozvoj lidské společnosti. Součástí Portu jsou i Michaelovy experimenty, ve kterých britský vědec Dr. Michael Londesborough díky svým znalostem i šarmu dokáže poutavým způsobem přiblížit svět fyziky i chemie, a to obvykle pomocí látek, které můžete běžně koupit v obchodě a uchováváte je ve své kuchyni nebo koupelně.

www.ceskatelevize.cz/port


ChemieMedicínaHydrogelKostGelTéma

Gel místo sádry

Lidský organismus se se zlomeninou kosti vyrovnává v délce 4 až 14 týdnů v závislosti na postiženém místě a komplikovanosti zranění. Současná dostupná léčba zlomenin má své kořeny již před mnoha tisíci lety. Nejstarším způsobem je znehybnění dnes již klasickou sádrovou dlahou, nebo modernějšími plastovými obvazy. U komplikovanějších zlomenin je nutné přistoupit k operačnímu řešení. Ojedinělou cestou se vydali chemici z Vysokého učení technického v Brně, zlomeniny totiž chtějí léčit speciálním hydrogelem. Ten bez sádry či šroubů zafixuje kost, takže pacient odejde od lékaře po svých. Úspěch tohoto výzkumu by znamenal, že sádra bude jednou pro vždy minulostí.

» Číst více


Informační technologieTechnikaSeniořiBotyImpact – ze zahraničí

Boty proti pádu

V roce 2008 bylo v zemích Evropské unie na 84 miliónů seniorů. Třetina z nich je vystavena riziku pádů. Starší lidé totiž ztrácejí schopnost bezpečně chodit, protože nepropojí motorické pohyby s impulzy z mozku. Potřebují určitý trénink. A k tomu slouží podivné mechatronické boty, které vyvinuli evropští výzkumníci.

» Číst více


ChemieBorPolovodičeMichaelovy experimenty

Věda v souvislostech II – Od boru ke zlatu

Nejprve se v rekapitulaci vrátíme k první částí tohoto příběhu o souvislostech ve vědě. Navážeme na Michaelovo hledání způsobů, jak připravit velké klastry boru pro mikroelektroniku a pak přes středověká červená skla, barvená pomocí nepatrných částeček zlata se dostaneme k dnešním, moderním sportovním textiliím, obsahující stříbrné nitky, které právě nepatrná vrstvička zlata ochrání před oxidací. Prostě věda v souvislostech.
A v závěru Michael předvede všem zájemcům z řad mladých vědců, jakou podobu by mohlo mít jejich vystoupení v nově zahajované soutěži FameLab.

» Číst více


Chat

Po dokončení studia oboru chemie na Univerzitě Pardubice v roce 1995 nastoupila na doktorandské studium na Ústav chemie materiálů, Fakulty chemické, Vysokého učení technického v Brně. Praktickou část dizertační práce prováděla ve výzkumném ústavu Polymer Institute Brno, spol. s r. o., kde v letech 1996 až 1999 pracovala jako pomocný výzkumný pracovník v pokročilých syntézách polymerů. Během studia absolvovala tříměsíční stáž na University of Connecticut v USA. Po obhajobě dizertační práce odjela zpět do USA na tříletou stáž na Columbia University v New Yorku. Zde se účastnila tří významných projektů na přípravu biomateriálů a jeden z nich završila získáním světového patentu. Po návratu pracuje od roku 2002 jako vědecko-výzkumný pracovník na FCH VUT v Brně, kde na Ústavu chemie materiálů vede sekci výzkumu, přípravy a charakterizace speciálních polymerních materiálů a biomateriálů jak pro průmyslové, tak i pro medicínské využití. Chat na téma Gel místo sádry

V pátek 11. března 2011