Boty proti pádu
11. 3. 2011
V roce 2008 bylo v zemích Evropské unie na 84 miliónů seniorů. Třetina z nich je vystavena riziku pádů. Starší lidé totiž ztrácejí schopnost bezpečně chodit, protože nepropojí motorické pohyby s impulzy z mozku. Potřebují určitý trénink. A k tomu slouží podivné mechatronické boty, které vyvinuli evropští výzkumníci.

Toto je výkřik té nemodernější techniky. A je určen pro seniory. Starší lidé totiž ztrácejí schopnost bezpečně chodit, protože nepropojí motorické pohyby s impulzy z mozku. Potřebují určitý trénink. A k tomu slouží tyto podivné boty.
V roce 2008 bylo v zemích Evropské unie na 84 miliónů starších lidí. Třetina z nich je vystavena riziku pádů. Jim budou nové boty sloužit. V Anconě, italském hlavním městě obuvi, je nyní zkoušejí dobrovolníci. Všichni už mají více než 65 let a všichni utrpěli bolestivý pád. Mnozí z nich si zlomili některou z končetin nebo utrpěli jiná závažná poranění. Prvním krokem je teď boty, které vyvinuli evropští výzkumníci, přizpůsobit každému uživateli na míru.
Carla Strubbia, fyzioterapeutka, Itálie: Tento dálkový ovladač poskytne nezbytné instrukce. Počítač pošle informace týkající se každého pacienta, včetně velikosti bot, výšky a váhy. Softvér pak vypracuje terapii přizpůsobenou potřebám a fyzickým schopnostem pacienta.
Speciální výstupky na podrážce náhodně mění výšku a úhel, aby destabilizovaly svého nositele. Tím stimuluje jeho mozek a nutí ho udržovat rovnováhu.
Carla Strubbia, fyzioterapeutka, Itálie: Mozek uživatele podněcujeme i jinými triky. Pacient musí plnit různé pokyny, například sledovat barevné pruhy na podlaze. Také musí plnit „druhotný úkol“, v tomto případě si žena hází s míčkem. Naši pacienti takto opět nabudou sebedůvěry. Pomocí tréninku je učíme, jak se přizpůsobit překážkám, na které mohou narazit i venku. Znovu se naučí motorické strategie, které využijí v každodenním životě.
Sestavit na tři sta komponent každé boty trvalo čtyři roky. Na univerzitě v Bologni vyvinuli jejich elektronický systém. Technické překážky ale byly obrovské.
Elisabetta Farella, elektronička, Univerzita v Bologni: Technické požadavky na motorizované boty se ukázaly jako přísné a náročné, například velmi úzké elektrické obvody. Také jsme museli vyřešit bezpečnost. Elektrický zdroj se musel vyrovnat se zkraty a podpětím. Nositel nesmí být v žádném případě ohrožen.
Zkoušky proběhly ve čtyřech různých městech, včetně slovenských Košic. Senioři trpící závratěmi a poruchami rovnováhy tu navštěvují geriatrické centrum. Biomedicínští inženýři a fyzioterapeuti již nashromáždili užitečné informace o tom, jak mozek donutit k návratu původních motorických strategií. Problémy s rovnováhou jsou částečně způsobeny slabostí svalů a částečně poruchami nervového systému. Některé z těchto problémů lze vyřešit nečekaným narušením pohybu. A k tomu slouží vyvinuté boty.
Naděžda Harčárová, fyzioterapeutka, Geriatrické centrum, Košice: Týmto bysme vlastne chceli dokázať, že táto rehabilitácia má zmysel, alebo je úspešná pre zlepšenie motorických funkcií pri chôdzi. To je vlastne také neurorehabilitácia.
Počítačoví vědci na univerzitě v Bologni se ale již dívají do budoucna – a předkládají další neobvyklé nápady.
Carlo Tacconi, počítačový vědec, Univerzita v Bologni: Dálkový ovladač, který řídí natahování programu a vydává různé povely, může být nahrazen smartphonem. Mechanika bot se zjednoduší a zmenší tak, aby se dala vložit do obyčejné boty. Uživatelé, tedy nejen starší lidé, ale i mladí, je pak budou používat k tréninku doma.
Pro usnadnění stárnutí je nezbytný zdravý životní styl a přiměřené sportování. A tyto boty mohou seniorům poskytnout mnohem větší samostatnost.
Autor: Šárka Speváková