Spojení s vědou ze všech stran. Připravili T. Tara, M. Londsborough, V. Kunz a Š. Speváková

Obsah dílu

Přehrát vše

Na podzim 2010 byly do české armády zavedeny dvě zbrusu nové zbraně. Samopal CZ 805 Bren A1/A2 a menší Scorpion PDW CZ SCORPION EVO 3 A1, který dostala hradní stráž a prezident Klaus jej nazývá sexy zbraní. Cílem reportáže je ukázat postup výroby samopalů od úplného začátku do konce, včetně jejich testování na střelnici.

Populace tuňáka mizí z moří a oceánů. Poptávka zůstává vysoká a ceny stoupají. Výlov tedy pokračuje a rybáři se začínají bát, že už pomalu žádný nezbude. Výzkumníci sdružení v evropském projektu proto chtějí uplatnit metodu, které se již úspěšně využívá k chovu cejnů, okounů a lososů ? akvakultury.

Kterým vědním oborem se bude zabývat Michael dnes? Fyzikou, nebo chemií? Hádejte!

www.ceskatelevize.cz/port


Informační technologiePaměťZáznamTéma

Pokořitelé paměti

Většina kultur v lidských dějinách hledala způsoby, jak uchovat pro příští pokolení důležité údaje, myšlenky i obrazy svého současnosti. Od nejstarších záznamů na stěnách jeskyní až po supermoderní vynálezy dnešní high-tech můžeme sledovat cestu lidského hledání a důvtipu, který se snažil překonat propasti času.

» Číst více


EkologieZoologieAkvakulturaRybolovTuňákImpact – ze zahraničí

Jak zdomácnit tuňáka

Populace tuňáka mizí z moří a oceánů. Poptávka zůstává vysoká a ceny stoupají. Výlov tedy pokračuje a rybáři se začínají bát, že pomalu už žádný nezbude. Výzkumníci sdružení v evropském projektu proto nyní chtějí uplatnit metodu, které se již úspěšně využívá k chovu cejnů, okounů a lososů – akvakultury.

» Číst více


ChemieVodaPovrchové napětíMichaelovy experimenty

Chytré textilie

Přišla zima a s ní hromady sněhu. Proto je důležité si brát takové oblečení, které vodu dokážou odpudit. Mít na sobě mokré věci za chladných dnů totiž může vést k návštěvě doktora s těžkou rýmou, nebo i něčím daleko horším. Michael nám vysvětlí, jak některá přírodní i umělá vlákna účinně odpuzují vodu, a pomocí několika zajímavých experimentů předvede vědecké principy, na kterých je tento jev založen. Přidejte se k Michaelovi v mokrých dobrodružstvích!

» Číst více


Chat

Radomír Starý vystudoval České vysoké učení technické v Praze, Fakultu elektrotechnickou, studijní obor radioelektronika. Absolvoval nejrůznější kurzy, například kurz programování a seřizování vstřikovacích lisů či kurz obsluhy a seřizování výrobního zařízení na výrobu kompaktních disků. Nyní pracuje jako výrobní ředitel společnosti Northern Star, zodpovědný za přenos nových technologií ze zahraničí.

Jiří Smola absolvoval Střední průmyslovou školu strojní v Kladně. Ve společnosti Northern Star pracuje jako správce informačních technologií i jako technik pro měření a kontrolu kvality DVD a DTD.

více v reportáži Pokořitelé paměti z cyklu PORT

V pátek 21. ledna 2011