Elektronické knihy
17. 3. 2010
Pojem "elektronická kniha", e-Book, se nejčastěji používá pro označení digitálního ekvivalentu tištěné knihy, nebo zařízení, které je speciálně upravené pro čtení souborů. Elektronické knihy mají spousty předností (šetří místo, může se měnit písmo, lze číst i ve tmě) a několik nevýhod (cena, nedostatečná kompatibilita, nutnost zabezpečení obsahu). Se všemi možnými dostupnými čtečkami vás nyní seznámíme.

V České republice je ročně vydáno kolem osmnácti tisíc titulů. Některé nás svou noblesou až zarážejí.
Prof. Martin Hilský, anglista, překladatel (cituje): Když tohle vidíš, rozhoříš se touhou milovat víc, co ztratíš zanedlouho.
V jednom patře knižního domu můžeme vybírat zhruba z 24 tisíc svazků. Všechny tyto knihy může mít čtenář zde: Elektronická čtečka je něco jako „knihovna v kapse“. Čtečka používá technologii elektronického inkoustu. Čtení z ní, na rozdíl od vnímání textu z počítače, neunavuje oči. Je to podobné, jako číst z obyčejného papíru.
Elektronický inkoust se skládá z milionů mikrokapslí. Každá obsahuje kladně nabité bílé a záporně nabité černé částice. Mikrokapsle jsou uloženy mezi elektrodami. Jejich polarizací se jednotlivá zrníčka přesouvají na viditelné místo.
Jiří Vlček, palmknihy.cz: Elektronické knihy mají své klady a zápory. K těm kladům samozřejmě můžeme řadit skladnost, protože do takovéto malé krabičky se vejde osm tisíc knížek, což je obtížné si představit, že máte doma. Dalším velkým kladem je snadná dostupnost. Knížku zaplatíte, pár kliky stáhnete, případně spousta knih je volně k dispozici a máte je sebou.
Pro ty, kteří nosí brýle, je výhodné, že si v knize mohou zvětšit velikost písma. A samozřejmě knížku si můžete číst, na čem chcete. I na chytrých telefonech.
Jiří Vlček, palmknihy.cz: Tento Hašek se mi líbí, dám si další knihu tohoto autora, vybere mi to všechny tituly povídky, které máme od Haška. Vyberu si, stáhnu, a čtu. Dokud mne to baví.
Mohlo by se zdát, že o elektronické knihy se zajímají jen počítačoví nadšenci. Zdaleka to není pravda. Ve Spojených státech zaujímají elektronické knihy už deset procent knižního trhu.
A u nás? V České republice je mezi lidmi šest miliónů legálně distribuovaných knih a měsíčně přibývá sto tisíc dalších.
Stažení elektronické knihy je snadné. Klik na titul, výběr formátu, během několika sekund se knížka uloží na disk a můžeme si ji číst přímo z displeje počítače. Můžeme ji také velmi snadno přenést do čtečky.
Bytostným zájmem každého autora je, aby se jeho dílo četlo. Zdá se, že jedinou překážkou masivního zveřejňování děl na internetu je skutečnost, že autoři za ně nedostanou takovou odměnu, jako kdyby dílo vyšlo knižně. A jak to vidí ten, kdo zájmy autorů zastupuje?
Doc. JUDr. Jiří Srstka, ředitel DILIA: My, obecně řečeno, nebudeme autorům doporučovat, aby automaticky na nás chtěli, abychom licencovali užití děl na internetu, protože jakmile se jednou to dílo dostane do elektronické podoby, tak už vlastně se pohybuje po té internetové síti do určité míry velice nekontrolovatelně. Vše uvedené se týká i překladatelů, protože překladatelé jsou autoři byť derivátní, tedy těch původních originálních děl. To třeba jsem několikrát probíral s panem profesorem Hilským, kterého velice rádi zastupujeme, a dohodli jsme se na tom, že zatím je zapotřebí stále fandit knižním vydáním.
V současné době nabízí český trh přibližně deset až dvanáct druhů elektronických čteček od přibližně pěti až šesti firem.
Petr Kratochvíl, redaktor, Chip: Ten výběr je v současné době celkem slušný, ale musím říct, že ty čtečky se od sebe příliš neliší. Kvalita zobrazení textu v těch jednotlivých čtečkách je velmi podobná a dalo by se říci, že je o řád lepší než při zobrazení na LCD monitoru.
Ve srovnání s LCD monitorem je text ostřejší a lépe se čte. Dalo by se to přirovnat i ke čtení klasické knihy. Některé elektronické čtečky umožňují vpisovat poznámky do textu, zaškrtávat, pracovat s ní podobně jako se skripty. Zdánlivě velké možnosti ale mají svá omezení. Je obtížné se vracet na předešlé stránky, intuitivní listování je nemožné, návrat k poznámkám pod čarou složitý. Ke studiu se čtečky nehodí.
Petr Kratochvíl, redaktor, Chip: Obrovskou výhodou, kterou je nutné uvést, je jejich výdrž. Zatím co u notebooku s klasickým LCD displejem málokdy vydržíte déle než tři čtyři hodiny, u těchto čteček je výdrž fascinující. Dalo by se říct, že většina z nich vydrží víc než osm tisíc stran otočených, a proto není problém si sebou na čtrnáctidenní dovolenou vzít jednu nabitou čtečku plnou knih.
A nevýhody? Čtečky ještě nejsou natolik propracované a čas od času se takzvaně zakousnou, musí se restartovat a někdy doladit drobné softwarové chyby. Zdaleka ne každá čtečka je vhodná pro méně zkušené uživatele.
Ing. Vladimír Hrouda, publicista: Já si myslím, že elektronické knihy jsou hrobařem klasických tištěných knih. Já jsem přesvědčen o tom, že klasické knihy zaniknou, že jednoho dne je všechny vyhodíme, a že taky zaniknou knihovny. Nikdo tomu dneska asi ještě nevěří, hodně lidí bude bránit klasické knihy, hodně lidí bude bránit instituce, knihovny, dneska lidi mají představu, že knihovny chrání nějaké kulturní dědictví a já jsem přesvědčen, že ta budoucnost bude jiná.
Přiznejme, že i při sebevětším oslnění novými technologiemi asi málokterý vynález udělal pro rozvoj lidstva tolik, jako vynález starého dobrého knihtisku. Není pravděpodobné, že by stěžejní práce krásné či odborné literatury vycházely jen v elektronické podobě.
Prof. Martin Hilský, anglista, překladatel: Já si myslím, že elektronické knihy jsou důležité, a že budou hrát určitě důležitou roli v naší civilizaci. Myslím, že je to veliká revoluce srovnatelná s knihtiskem, ale zároveň jsem bytostně přesvědčen o hodnotě knihy a o tom, že nezanikne. Vím, že knih se asi bude prodávat méně, čtenářů bude možná méně, ale knihy se budou číst a přežijí i tyto obrovské změny, které všichni prožíváme.
Budoucnost elektronických knih je ve spotřební literatuře. Detektivky či manuály, které za několik dní přestaneme používat. Krásné knihy trvalé hodnoty je lepší mít v knihovně. Občas je vzít a polaskat se s pěkně vytvořenou vazbou, kvalitním papírem, dokonalou typografií. Krásná kniha je umělecké dílo, kterému se ta elektronická nikdy nevyrovná. Ať se elektronické čtečky zabydlí na našich stolech nebo ne, mít pod polštářem velkou část knihovny je docela hezká představa. Ale zkuste si nechat podepsat knihu v elektronické čtečce.
Autor: Petr Zrno