AstronomieInformační technologieMedicínaStrojírenstvíČerná díraDatabáze nemocíBezdotykové vyšetřování strojůZprávy Portu

Databáze pro vzácné nemoci - Systém šetřící miliony - Nový rekord lovců černých děr

10. 3. 2010

Dětem trpícím vzácnými nemocemi by nyní měla pomoci nová evropská databáze. Lékaři v jednotlivých zemích se pomocí ní dozví o možné úspěšné léčbě. - Metodu pro bezdotykové vyšetřování složitých strojních systémů vyvinul výzkumný tým vedený Pavlem Procházkou z Ústavu termomechaniky naší Akademie věd. - Neobyčejně vzdálenou černou díru ve spirální galaxii NGC 300 asi šest milionů světelných let od Země objevili astronomové využívající Velmi velký dalekohled na Evropské jižní observatoři.

Databáze pro vzácné nemoci

Dětem trpícím vzácnými nemocemi by nyní měla pomoci nová evropská databáze. Čtrnáctiletý Ugo z Itálie se narodil se srdeční vadou, kterou mají jen čtyři děti z deseti tisíc. Tok krve z pravé srdeční komory byl částečně zablokován. Už jako malé dítě prodělal operaci, při které byla překážka odstraněna, ale jeho chlopeň byla zároveň zničena. Nyní se lékaři musí rozhodnout, jestli implantovat novou chlopeň. Choroba je ale složitá a dětští kardiologové nemají pro další postup přesná vodítka. Ugova klinická data byla tedy poslána do nové evropské databáze.

Synchron: Giacomo Pongiglione, dětský kardiolog, OPBG, Itálie: Díky síti jsme zjistili, že v Evropě se vyskytuje ještě jeden případ podobný našemu. Je to chlapec z Londýna. Viděli jsme 3D rekonstrukci jeho pravé srdeční komory. Z jeho údajů vidíme, že byl úspěšně operován a implantovaná chlopeň mu skvěle slouží.

Lékaři se nyní mohou snadněji rozhodnout, neboť je pravděpodobné, že stejná operace pomůže i chlapci v Itálii. Podobná síť také slouží v oblasti mozkových nádorů a revmatických onemocnění.
www.health-e-child.org

Nový rekord lovců černých děr

Neobyčejně vzdálenou černou díru ve spirální galaxii NGC 300 asi šest milionů světelných let od Země objevili astronomové využívající Velmi velký dalekohled na Evropské jižní observatoři. Tato černá díra svou hmotností patnáctkrát převyšuje Slunce, takže je druhou nehmotnější hvězdnou černou dírou, jaká byla zatím objevena. Objekt je navíc vázán v systému s tzv.Wolf-Rayetovou hvězdou, která má hmotnost více než dvaceti Sluncí. Tato hvězda se nachází na konci svého života a těsně předtím, než exploduje jako supernova, se její jádro zhroutí v černou díru. Černá díra s hvězdou tancují kolem sebe 'pekelný kvapík' s periodou oběhu 32 hodin, při kterém černá díra doslova odtrhává hmotu ze svého průvodce. Jde o ‘velmi blízký vztah’a pro vědce je záhadou, jak vlastně vůbec vznikl.
http://www.eso.org/public/videos/eso1004a/

Systém šetřící miliony při plánovaných odstávkách elektráren

Mimořádnou metodu pro bezdotykové vyšetřování složitých strojních systémů vyvinul výzkumný tým vedený Pavlem Procházkou z Ústavu termomechaniky naší Akademie věd. Nový systém umožní v předstihu plánovat opravy turbin jaderných i parních elektráren během jejich pravidelných odstávek. Vhodným plánem je pak možné opravy urychlit a tím docílit mnohamiliónových úspor.

Systém sleduje pohyb a zjišťuje vibrace a dynamické zatěžování strojních součástí za rotace. Data se přenáší do počítače v laboratoři nebo ve velíně. Systém pak upozorní na nadměrné namáhání lopatek turbín, takže je možné určit, které z nich bude nutné při pravidelné odstávce opravit. Senzory byly už v loni namontovány i na oběžná kola rotoru turbogenerátoru v Jaderné elektrárně Temelín.
http://www.it.cas.cz

Autor: Šárka Speváková

Přejít na obsah dílu