Spojení s vědou ze všech stran. Připravili T. Putarová, P. Tomaides, a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

K léčbě oka by mohly sloužit kmenové buňky přenesené z jiného organizmu. Izolovat je však bývá mimořádně složité. Českým vědcům z Ústavu molekulární genetiky se to však podařilo…

Vědecké mikroskopické a mikrofotografické techniky a fotografická dokumentace fytoplanktonních společenstev. Uvidíte sinice a řasy z jiné strany, než jak je dosud znáte…

Alternativní paliva. Omezené zdroje ropy, klimatické změny a znečištění ovzduší ? to vše vyvíjí tlak na vědecké instituce, aby hledaly alternativní paliva. Solární energii, energii větru a vln oceánu ? vše můžeme využít v naší domácnosti.

Michael odhalí energii obsaženou v molekulách vody a bio-etanolu a vysvětlí, odkud tato energie pochází. No, bouchne to pěkně! Uvidíte.

www.ceskatelevize.cz/port


BiologieMikrofotografieFytoplanktonSiniceŘasyVěda a umění

Utajený svět fytoplanktonu

V řasách a sinicích lze odhalit naprosto netušené krajiny. To ukazuje vědec, který našel ve své práci umělecký rozměr. Zajímají ho mikroskopické a mikrofotografické techniky a fotografická dokumentace fytoplanktonních společenstev. Představíme sinice a řasy z jiné strany, než jak jsme dosud znali.

» Číst více


FyzikaChemieZnečištěné ovzdušíAlternativní palivaMichaelovy experimenty

Alternativní paliva

Omezené zdroje ropy, klimatické změny a znečištění ovzduší – to vše vyvíjí tlak na vědecké instituce, aby hledaly alternativní paliva. Solární energie, energie větru a vln oceánu – to vše mohou využít naše domácnosti. Pokud však nejsou k dispozici ani zásuvky, ani dráty, musíme využít odlišné druhy paliva. Michael odhalí energii obsaženou v molekulách vody a bio-etanolu a vysvětlí, odkud tato energie pochází. Určitě si nenechte ujít hlasitou a výbušnou demonstraci našich budoucích paliv!

» Číst více


BiologieMedicínaOkoKmenové buňkyLéčbaTéma

Kmenové buňky v lidském oku

Oko je asi nejdůležitější lidský smyslový orgán, je ale také mimořádně složitý. Jeho dokonalost fascinovala už Darwina, který v něm viděl zpochybnění své vlastní teorie evoluce. Lidské oko od vnějšího prostředí odděluje rohovka, která je náchylná k vnějším poškozením. Za normálních okolností má velkou schopnost regenerace díky vlastním kmenovým buňkám, které se nacházejí v limbu, tedy tenkém pásu, který odděluje rohovku od spojivky. Dojde-li však k poškození limbu, rohovka se nemůže opravit, přerůstá jinými typy buněk, ztrácí transparentnost, schopnost vidění se zhoršuje a člověk může oslepnout. K léčbě by mohly sloužit kmenové buňky přenesené z jiného organizmu. Izolovat je však bývá mimořádně složité, českým vědcům z Ústavu molekulární genetiky AV ČR se to však podařilo.

» Číst více


Chat

molekulární genetik

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.

Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v současnosti je vědeckým pracovníkem Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky. Dlouhodobě se zabývá studiem regulačních mechanizmů specifické imunity, zvláště na modelech transplantační imunity. V posledních letech se věnuje studiu imunity v oku a kmenových buněk i možnostem jejich využití k léčbě poškozeného povrchu oka.

více v reportáži Kmenové buňky v lidském oku z cyklu PORT

V sobotu 7. března 2009