Informační technologieElektrotechnikaTechnosféra

STREAMING – konec televize?

23. 1. 2008

Sledováním videa tráví na internetu mnozí z nás celé hodiny. Zatímco programy v televizi mají časový skluz, internet reaguje na produkci filmů téměř okamžitě, takže se říká: „Na You Tube najdeš všechno.“ To vše díky streamingu, což je přenos videa a zvuku na webových stránkách, tedy přenos digitalizovaného signálu v reálném čase. Uživatel na konci přenosového řetězce je pak schopen přijímat přicházející data průběžně, nikoli až po stažení celého souboru. Zaměříme se na You Tube, streaming České televize nebo jiné populární video weby. Kam streaming směřuje, jaké kvality obrazu je možno dosáhnout a zda je unese internetová síť, nám sdělí odborníci z CESNET.

Je to jednoduchá rovnice. Video. Obrázky a zvuk natočené kamerou, mobilním telefonem, nebo třeba z DVD, převedené na elektronická data. Plus internet. Síť mezi milióny počítačů. A člověk, který chce video na internetu sledovat. Jedno z řešení pro vysílání a sledování videa v síti se jmenuje streaming.

Michal Krsek, CESNET: Streaming je výraz z anglického jazyka a znamená v podstatě proudování. To znamená, že data, obraz, audio nebo video k vám proudí jakýmsi datovým tokem, kontinuálním, dá se to přirovnat k proudu řeky.

Ještě nedávno byly pokusy se streamingem velmi ojedinělé. Pokud chtěl uživatel video na internetu sledovat, musel si do počítače stáhnout celý videosoubor a teprve potom ho přehrát.

Michal Krsek, CESNET: Audio nebo video soubor k vám může proudit třeba dvě hodiny a vy ty dvě hodiny čekáte, než konkrétní film k vám přijde.

Díky streamingu ale kliknete na odkaz a video nejenže začne hned proudit, ale během několika vteřin se začne také přehrávat. Uživatel na konci přenosového řetězce je schopen přijímat přicházející data průběžně. Počáteční část videa se uloží do vyrovnávací paměti počítače a zbývající část se postupně nahrává, když už se na video díváte. Celé video se do počítače neukládá.

Michal Krsek, CESNET: To je umožněné tím, že když si představíme video, tak video jako takové je jakýsi sled statických obrázků, které jdou rychle za sebou. A tento sled obrázků můžete jeden po druhém zobrazovat, tak jak k vám proudí. Vždy když máte obrázek k dispozici, tak ho můžete přehrát.

Je rok 2008. Sledování streamovaného videa se stalo nejpopulárnější aplikací na internetu. Pro naši orientaci ho můžeme rozdělit na dva druhy. První je takzvaný živý – live streaming, tedy video v přímémpřenosu. Živý streaming se nejvíce blíží televiznímu vysílání.

Michal Krsek, CESNET: Díky tomu jsou možné i přímé přenosy. Nebo se dá díky tomu sledovat na internetu televizní vysílání, protože streaming je jediný způsob, jak k vám dostat kontinuální datový tok, který teče z televize.

Druhou a známější kategorií streamingu je video ze záznamu. Takzvaný progresivní download. Jinak se nazývá také „video on demand“ – tedy video na žádost.

Michal Krsek, CESNET: Což fakticky znamená jenom to, že stahujete soubor z nějakého datového pole nebo serveru.

Že stále nevíte o co jde? A když se řekne You Tube? Ano nejpopulárnější systém sdílení videa funguje právě jako streaming ze záznamu. Denně ho navštíví přes třicet miliónů lidí, kteří shlédnou před sto milionů videosekvencí.

Zakladateli You Tube jsou mladí nadšenci Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. Doména spatřila světlo světa teprve nedávno -15. února 2005. Za pár let se z Tube stal absolutní fenomén.

S trochou snahy tady nejdete téměř všechno – od zábavných filmečků přes příšerná domácí videa a videoblogy až po copyrightem chráněný materiál. Svoje stránky mají na You Tube i velké televizní společnosti jako BBC. Královská rodina tu exkluzivně odvysílala vánoční přání světu. I Port už je několik měsíců na You Tube. Video od kamaráda nebo necenzurovaný záznam ze studia Depeche Mode láká víc, než lineárně postavený televizní program. Rozhoduje okamžitá možnost výběru.

Samotný portál You Tube má několik částí. První z nich je web. Je to obyčejná stránka, hodně rozsáhlá a velmi přehledně členěná. To ale není vše.

Michal Krsek, CESNET:Na této stránce vidíme ještě nějaký objekt v této části. Je to přehrávač. Ten přehrávač je spouštěný z webové stránky, ale video běží z nějakého úplně jiného serveru. To znamená, že vysílatel může oddělit vysílací technologii od webové, a tak se lépe vyrovná s velkým počtem uživatelů.

Co se tedy vlastně děje na druhé straně You Tube? U každého druhu streamingu je systém podobný. První část je velké diskové pole, na které se příspěvky ukládají. Druhá složka je takzvaný streamovací server. To je vlastně výkonný počítač a chytrý software, který umí právě to, že z videa bere snímek po snímku a posílá ho plynule do vašeho přehrávače.

Michal Krsek, CESNET: Vy tam prostě pošlete nějaký MPEG, tam to spadne do fronty, za kterou stojí tisíc serverů, a těch tisíc serverů to semele. Rychle i rychleji, než je reálný čas.

Většinu práce dnes nevykonávají hezké tiché stroje, ale nevzhledné hučící krabice. Pro příklad nepůjdeme daleko.
Na stránkách Portu jsou pro vás k dispozici videa ve velké kvalitě. Jejich stream proudí právě z Cesnetu.

Michal Krsek, CESNET: Z těchto dvou serverů běží záznamy Portu do českého a světového internetu. Tohle jsou jen streamovací servery, jejichž úkolem je posílat data do sítě, ale za vámi je diskové pole, na kterém jsou příspěvky uložené, a momentálně je tam uloženo přes tisíc hodin audia a videa. Kdybychom si měli říct jak velký je You Tube, tak to samozřejmě nikdo neřekne, nikdo neví, jak to tam za tím běží, ale vzhledem ke kapacitě, kterou obsluhují, tak těch serverů, které obsluhují streaming nebo download, budou řádově stovky. A disková kapacita, to budou stovky gigabajtů, možná desítky terabajtů.

You Tube funguje jako žijící organizmus a neustále se vyvíjí. Mnozí uživatelé si ale stěžují, že rozlišení videa je příliš nízké: 320 x 240 pixelů. A to i se vzrůstající rychlostí připojení. Vznikají tedy nové konkurenční servery, které nabízejí nesrovnatelně vyšší kvalitu a neamjí žádné omezení co do délky nebo datové velikosti klipu. Budoucnost streamingu se ale jmenuje High Definition.

Michal Krsek, CESNET: Dá se říct, že dokud budeme mít doma televizní přijímače, které budou HD Ready nebo HD něco, tak je budoucnost v HD.

Autor: Petr Tomaides

Přejít na obsah dílu